Ana sayfa Finans Çiftçilere Yüzde 50 Tarım Hibe Başvuruları Başladı – Başvuru Şartları ve Son...

Çiftçilere Yüzde 50 Tarım Hibe Başvuruları Başladı – Başvuru Şartları ve Son Başvuru Tarihleri Belli Oldu!

Çiftçilerin yatırımlarını geliştirebilmeleri adına Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında hibe desteği resmi gazetede yayınlandı. Başvuru şartları, başvuru tarihi ve diğer detaylar belirlendi.

5
0

Çiftçilerin yatırımlarını geliştirebilmeleri adına Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında hibe desteği resmi gazetede yayınlandı. Başvuru şartları, başvuru tarihi ve diğer detaylar belirlendi.

Bir ülkenin yerli üretimi, o ülkenin ekonomisinin kalkınmasına büyük öneme sahiptir. Bu anlamda ülkedeki vatandaşların ihtiyaç duydukları gıdaların, tarımsal üretim ile ülke içerisinde üretiliyor olması milli ekonomide önemli bir güç unsurudur. Türkiye, sahip olduğu coğrafi konum itibariyle tarımsal anlamda çok çeşitli üretim olanaklarına sahiptir. Zira çiftçilik ve hayvancılık alanlarında üretim Anadolu bölgesinde oldukça yaygındır. Ancak artan nüfus ve üretim olanaklarının modenizasyonunun yetersizliği, bu ürünlerin üretiminde yeterli şartların kimi zaman sağlanamamasına neden olmaktadır ve haliyle de bir takım tarımsal ürünlerin ithalatı gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde ekonomik açıdan son 2 yıl içerisinde yaşanan dalgalanmalar sebebi ile yerli üretimin artırılması ve istihdamın artırılması adına çok önemli adımlar atılmıştır. Hayvancılık ve çiftçiliğin kalkındırılarak yerli üretimin artırılması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere çiftçilere birçok hibe ve faizsiz kredi desteği sağlanmıştır ve sağlanmaya da devam etmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fıkıbaba’nın Eylül ayının ikinci haftası itibariyle yaptığı bir duyuru ile çiftçilere müjdeli haber geldi. Çiftçilere, %50 oranında tarımsal hibe desteği verilecek!

YATIRIMLARIN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN %50 ORANINDA HİBE DESTEĞİ

Yerli üretimin artırılarak, tarımsal alanların kalkındırılması, genç ve kadın girişimcilerin finansal açıdan desteklenebilmesi adına %50 oranında tarımsal hibe verileceği resmi gazetede de duyuruldu. Yayınlanan tebliğe gçre 13 Eylül 2017’den başlayarak, 90 gün süre ile 11 Aralık 2017’ye dek www.tarim.gov.tr adresinden ilgili hibe için başvurular gerçekleştirilebilecek. 

Resmi Gazete’de tüm ayrıntıları ile birlikte yayınlanan hibe desteğine yönelik tebliğ BU LİNK üzerinden görüntülenebilmektedir. Kapsamlı olarak detaylandırılan destek, bakanlığın daha önce sunduğu hibe desteklerinin daha gelişmiş ve çeşitlendirilmiş hali olarak değerlendirilirken, bu hibe desteğinin önümüzdeki 1 yıllık süre içerisinde tarımsal üretim ve hayvancılık alanlarında üretim konusunda önemli gelişmelerin gerçekleştirileceğine dair sinyalleri veriyor.

Başvuru süreci sonrasında, başvurularını tamamlayan kişilerin hibe desteklerinin 2018’in ilk aylarında tahsis edileceği öngörülürken, yatırım desteklerinde baz alınacak olan hibe tutarı, yapılacak olan yatırımın %50’si kadarı olacak. Böylelikle yatırımcı kendi peşinatı ile kurabileceği tarımsal işletmenin iki katı büyüklüğünde tarımsal işletme kurabilme imkanına sahip olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here