Ana sayfa Finans Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği

Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği

Ceviz üretimi yapmak isteyen çiftçiye devlet tarafından destek verilmektedir. Uygun şartları yerine getiren çiftçi, ceviz üretimi yapmak için dönüm başı 1000 TL almaktadır. Ödemesini de 15 yıl sonra toplu olarak yapmaktadır.

8
0

Ceviz üretimi yapmak isteyen çiftçiye devlet tarafından destek verilmektedir. Uygun şartları yerine getiren çiftçi, ceviz üretimi yapmak için dönüm başı 1000 TL almaktadır. Ödemesini de 15 yıl sonra toplu olarak yapmaktadır.

Türkiye tarıma elverişli torakları sayesinde üzerinde çeşiti ürünlerin yetiştirilip hasat edildiği, hatta ihracatın yapıldığı mahsül anlamında zengin topraklara sahip bir bölgedir. 

Var olan bu toprak zenginliği ve iklimin uygunluğu çiftçiyi üretiminin kolay tüketimin çok olduğu ceviz yetiştiriciliğine yönlendirmiştir. TUİK verilerine bakıldığında son 10 yılda karlı bir yatırım olan cevizin üretiminin ve tüketiminin arttığı görülmektedir. Hem Türkiye’de hemde dünya genelinde ceviz tüketimine ağırlık verilmiştir. Ceviz yetiştiriciliği ülkemizde ne kadar çok olursa olsun, tüketimininde fazla yapıldığı bir coğrafyadır. Üretimin iyi gelir getirmesi ama bunun yanında tüketiminin de ülke içinde fazla olması üretimden pek bir şey anlaşılmamasına neden olmuştur. Bu sebepten dolayı devlet bu duruma el atarak ceviz üreticilerine destek olmuştur. 

Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği almak isteyen çiftçi, bu tarımsal faaliyetini geliştirmek için devlet desteği başvurusunda bulunmalıdır. Tarım İl ve İlçe Müdürlüğüne, gerekli evraklar götürülerek teslim edilmelidir. Başvuruların kabul edilmesinden sonra Tarım İl Müdürlüğünce projelendirilecek olan bu başvuru, gerekli şartları sağlıyor mu diye arazi incelemesinde bulunacaktır. Arazinin verimi iyi mi, dikim ne sıklığa göre yapılacak, sulama koşulları elverişli olacak mı diye bakması gerekecektir. Bu şartları sağlıyorsa ve Tarım İl Müdürlüğünden onay alıyorsa gerekli yatırım yapılaktır. 

Ceviz yetiştiriciliğinin devlet tarafından desteklenmesinin en büyük nedeni tüketimin bol olması ve iyi para getiren bir yatırım aracı olmasından kaynaklıdır. Hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de bu ürünü ihraç ederek ceviz kalitesini dünyaya duyurmak açısında iyi bir yol olacaktır. 

Çiftçi gerekli şartları yerine getiriyorsa dönüm başına 1000 TL olmak şartı ile devlet tarafından para almaktadır. 15 yıl sonra ödenecek bu meblağayı devlet toplu olarak ister. Bu ürüne talebin çok olmasından dolayı sadece devlet deil bankalarda çiftçiye uygun şartlarda kredi imkanı sağlamaktadır. Eğer çiftçi ceviz üretimi yapmak istiyor ama devletin belirlediği şartları yerine getiremiyorsa bankaların sunduğu kredi hizmetinden yararlanma gibi bir durumlada karşı kaşıyadırlar. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here