Ana sayfa Genel ÇAYKUR Yaş Çay Bedeli Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak Belli Oldu, Ödemeler Başladı...

ÇAYKUR Yaş Çay Bedeli Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak Belli Oldu, Ödemeler Başladı Mı?

ÇAYKUR tarafından yapılan toplu çay alımlarında, yaş çay alım dönemi başladı. Yaş çay üretileri başlayan süreç ile birlikte rahat bir nefes aldılar. ÇAYKUR Yaş Çay Bedeli Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak Belli Oldu, Ödemeler Başladı mı? Tüm detaylar yazımızda...

6
0

ÇAYKUR tarafından yapılan toplu çay alımlarında, yaş çay alım dönemi başladı. Yaş çay üretileri başlayan süreç ile birlikte rahat bir nefes aldılar. ÇAYKUR Yaş Çay Bedeli Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak Belli Oldu, Ödemeler Başladı mı? Tüm detaylar yazımızda…

Çay üreticilerine müjdeli haber!

Karadeniz bölge ticaretin de fındık ile birlikte büyük bölümünü karşılayan çay üreticilerinin beklediği haber sonunda geldi.

Buna göre eylül ayı çay ödemelerini beklen üreticiler uzun bir bekleyişin ardından Çaykur Genel Müdürlüğü  yetkilileri tarafından açıklanan eylül ayı yaş çay ücretlerinin üreticilerin hesabına yatırılmaya başlamasını açıklamasından sonra rahatladılar.

Yaş çay üreticileri artan maliyetler karşısında ürünlerinin yeterli derecede değerli bir fiyata alınmamasında son derece muzdarip. Bilindiği üzere bu sene belirlenen fındık fiyatına da büyük tepki gösteren Karadenizli tarımcılar fındık bahçelerini keserek ve topladıkları fındıkları yakarak ülke medyasında ses getirerek yetkililere seslerini duyurmaya çalışmışlardı.

Aynı şekilde yaş çay üreticisi Karadenizli tarımcıların yüzü fındık’ta belirlenen fiyattan sonra yaş çay alım fiyatının açıklanmasıyla da gülmeyerek isyanlarını dile getirdiler.

Her yıl binlerce ton çay üretimi yaparak ülkenin çay ihtiyacını karşılayan ve büyük emekler sonucunda mahsullerini  bahçelerden toplayan üreticiler verdikleri emeğin karşılığını alamadıklarını belirttiler.

Çoğu üreticinin fiyatların bir türlü istenilen düzeye gelmemesinden sonra çay bahçelerini terk ederek Büyükşehirlere göç ettiler.

Ülkemiz de sadece Karadeniz bölgesinde yetişen çay her geçen yıl üreticilerinin beklentilerini karşılamamasından sonra git gide azalıyor

Üretim yapan yaş çay üreticileri ise eylül ayında satmış oldukları yaş çay’ın ücretini beklemekteydiler

Çaykur genel müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre eylül ayında alınan yaş çay tutarı olan 264 milyon liranın dün itibariyle üreticilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını, yatırma işleminin ise ay sonuna kadar devam edeceğini ve tüm ücretlerin yatırılacağını belirttiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here