Ana sayfa Genel Çalışanların Resmi Yıllık İzin Süreleri 2019

Çalışanların Resmi Yıllık İzin Süreleri 2019

Çalışan kesimin 4857 sayılı iş kanunuyla güvence altına alınan yıllık izinlerinin süresi ve şartları belirlenmiş olup, izin süreleri 14 ile 26 gün arasında değişmektedir.

5
0

Çalışan kesimin 4857 sayılı iş kanunuyla güvence altına alınan yıllık izinlerinin süresi ve şartları belirlenmiş olup, izin süreleri 14 ile 26 gün arasında değişmektedir.

Ülkemizde çalışanların yıllık izin kullanması 1960’lı yıllardan itibaren başlamış olup 4857 sayılı iş kanununda yıllık izin hakkı güvence altına alınmıştır. Bir yıl gibi uzun süre çalıştıktan sonra kıdeme bağlı olarak, belirli süreli tatil hakkı tanınmıştır. Özellikle çalışan kişiler  yıllık izinlerini ramazan bayramı veya kurban bayramı ile birleştirip daha üzün süre yıllık izin kullanarak tatil sürelerini uzatmaktadırlar.

Yıllık İzin Kullanma Koşulları : Yıllık izin kullanmak için başlıca gereken şart, izin kullanacak kişinin çalıştığı kurumda bir yıllık çalışma süresini doldurması gerekmektedir.

Yıllık İzin Süreleri : 4857 sayılı iş kanununa göre, yıllık izin süreleri;
1 – 5 yıl çalışanlarda 14 gün
5-15 yıl çalışanlarda 20 gün
15 yıldan fazla çalışanlarda da 26 gün olarak belirlenmiştir.
18 yaşından küçükler ve 50 yaşından büyükler ise en az 20 gün izin kullanabilirler.

Bu süreler yer atında çalışan işçiler için farklı olup;
1 – 5 yıl çalışanlarda 18 gün
5- 15 yıl çalışanlarda 25 gün
15 yıldan fazla çalışanlarda 30 gün olarak belirlenmiştir.

Yıllık İzin Gününden Sayılmayacak Durumlar : Ulusal bayram günleri, dini bayram günleri, genel tatil günleri, hafta tatili günleri yıllık izin sürelerine etki etmez.

Yıllık İznin Bölünmesi : Prensip olarak yıllık izin tamamı kullandırılmalıdır. Fakat işçi ve işveren anlaşarak izin süresi üç parça halinde bölünebilir ancak bu izin sürelerinden biri en az 10 gün olmak zorundadır.

2018 Yılı Yıllık İzin Ücreti : Yıllık izninizi kullanmadan iş yerinden çıkışınız verildiyse kullanmadığınız yıllık izin süreleri için işveren çalışana net maaşı tutarında ödeme yapmak zorundadır. 2019 yılında bir günlük asgari yıllık izin ödemesi net olarak 50 TL civarıdır. 

Ayrıca bu konuda yazılmış olan ” Memur Yıllık İzin Ve Rapor Kullanımı Süreleri Kaç Gündür? ” başlıklı yazımızı da okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here