Ana sayfa Eğitim Bu Sene Almış Olduğum Üniversite Tercih Puanını Seneye De Kullanabilir miyim?

Bu Sene Almış Olduğum Üniversite Tercih Puanını Seneye De Kullanabilir miyim?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, düzenlediği basın toplantısı ile yeni sınav sistemini kamuoyuna tanıttı: Yeni sınav sisteminde adaylar ilk oturumdan alacakları puanı bir sonraki sene de kullanabilecek!

6
0

YÖK Başkanı Yekta Saraç, düzenlediği basın toplantısı ile yeni sınav sistemini kamuoyuna tanıttı: Yeni sınav sisteminde adaylar ilk oturumdan alacakları puanı bir sonraki sene de kullanabilecek!

Düzenlediği basın toplantısı ile yeni sınav sistemini kamuoyuna tanıtan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversitelere giriş sınavının yeni adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacağını duyurdu.

Bir önceki sınav sistemi ile benzer esaslara dayanan yeni modelde uygulanacak yeniliklerden biri, adayların artık 18 yerine 5 puan türü üzerinden üniversite tercihlerini yapacak olması. Eski sınav sisteminde YGS olarak bilinen sınava denk olan sınavın yeni adı Temel Yeterlilik Testi olacak ve ilk sınavın sonuç puanına etkisi %40 olmaya devam edecek. TYT’nin YGS’den farkı, bu sınavda adaylar yalnızca Türkçe ve matematik derslerine ait sorulara tabii tutulacak. 

Yeni sınav sistemi ile uygulanacak olan bir diğer değişiklik ise YGS ve LYS arasındaki iki aylık zaman farkının ortadan kaldırılarak, yeni modelde bu sınavlara denk düşen sınavların tek günde toplanacak olması. Haziran ayının bir haftasonunda yapılacak olan sınavda adaylar cumartesi günü sabah oturumunda Temel Yeterlilik Testi’ne, öğleden sonraki ikinci oturumda ise eski sistemde LYS’ye denk düşen sınava girecekler. İkinci oturumda gerçekleştirilecek sınavın toplam puana etkisi de korunarak %60 olacak. Pazar günü gerçekleştirilecek son oturumda ise yabancı dil sınavı gerçekleştirilecek.

Baraj puanları ile ilgili olarak da söz konusu bir değişikliğin sağlanmadığı yeni modelde adayların, üniversitelerin önlisans programlarına yerleşebilmek için 150, lisans programları için ise 180 puan almaları gerekiyor. Sınava girecek adayların mezun oldukları liselerinden gelen Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) da yine 0,12 katsayısı ile çarpılmaya ve puanlarına eklenmeye devam edecek.

2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı’nda ilk defa uygulanacak yeni sınav sistemindeki en ilgi çekici değişikliklerden biri ise Temel Yeterlilik Testi’nde alınacak puanın, bir sonraki yıl da geçerliliğini koruyacak olması. TYT’den 200 ve üzeri puan alan adaylar, arzu ettikleri takdirde bir sonraki sene TYT’ye girmek zorunda olmayacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here