Ana sayfa Finans Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke teminatlı kredi kartının diğer kredi kartlarından farkı nedir ve hangi bankalar bu fırsatı sunuyor? Detaylı olarak yazımızda yer almaktadır.

3
0

Bloke teminatlı kredi kartının diğer kredi kartlarından farkı nedir ve hangi bankalar bu fırsatı sunuyor? Detaylı olarak yazımızda yer almaktadır.

Bankların bizler için sunduğu birçok avantaj bulunuyor. Bunları ihtiyaçlara göre seçip, faydalanıyoruz. Bankaların sunduğu seçeneklerin arasından en çok kredi kartı tercih ediliyor. Kredi kartları günlük yaşamımızda ödemelerimizi kolayca gerçekleştirmemiz için ve yüksek tutarlardaki alışverişlerimizi taksitlendirerek uzun vadede, ödeme sıkıntısı yaşamadan harcama yapmamızı sağlar.

Türkiye Milleti olarak kredi kullanımı konusunda dünya genelinde en üst sıralarda yer almaktayız. Kredi kartı kullanımı konusunda oldukça dikkatsiz olan, akıllıca kullanmayan ve harcalamaları sonucunda nasıl olsa sonra öderim diyerek gereksiz birçok harcama yapan sonrasında da ödemelerini gerçekleştiremedikleri içi birçok kişi sıkıntıya düşüyor. Maddi olarak veya herhangi bir sebepten dolayı ödemelerini gerçekleştiremeyenlere birşey diyemiyoruz tabii ki. Ödenmeyen borçlar ilk olarak bankalar tarafından gönderilen bir uyarı ile iletiliyor. Bunun için sıkça kullanılan yöntem telefon ile arama, sms ve e-mail yoluyla hatırlatma niteliği taşıyan mesajlar ile yapılıyor. Bunların ardından ödeme gerçekleştirilmediği takdirde bankaların kara listesine, sonrasında kırmızı kalem yeme ve bankaların bu kişilere herhangi bir şekilde işlem yapmasına izin vermemesi ile süreç uzuyor. Ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz takdirde, düzenli ve tam tutarda ödemelerinizi yaparak bankalardaki kötü imajınızı düzeltebilirsiniz.

Bankalar bu kişiler için yine de tüm kapılarını kapatmıyor. Ödeme güçlüğü çeken kişiler için bir çözüm mümkün. Bu çözüm ise  bankalar tarafından sunulan bloke teminatı kredi kartıdır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

İncelendiğinde aslında diğer banka kredi kartlarından farkı olmayan bir kart olduğunu söyleyebiliriz. Sadece başvuru aşamasında birkaç farklılık söz konusu. Bankalar kredi kartını size teslim etmeden önce koyulan mevduat blokesine sahip olacaktır. Bu mevduat blokesinin işleme alınabilmesi için kredi krartı başvurusunda bulunacağınız bankada bir mevduat hesabınız olması gerekiyor.

Bankaların bloke teminatlı kredi kartı imkanını sunmasının nedeni, yürütülen risk politikası kapsamında, kişilerin geçmişte sahip olduğu kötü kredi sicili olmasından kaynaklanıyor. Bu çözüm sayesinde ödenmesi gereken borç tutarını garanti alan banka, borç ödenmemesi gibi bir durumda blokeli mevduat hesabından kart içerisinden borcu tahsil etme hakkına sahiptir. 

Bankalar kötü sicile sahip kişilerin kredi kartı başvurularını reddebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kişiler kredi kartı kullanımı sağlamak istedikleri bankalara giderek bloke teminatlı kart başvurusunda bulunabilirler. Bankanın bu sistem dahilinde uyguladığı müşteri politikası sayesinde düşük kredi notuna sahip kişiler, banka sayesinde ödemelerini düzenleyerek kredi notlarını yükseltebilirler. 

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapacak kişiler şubeye giderek başvuru yapabilirler. Bunun haricinde herhangi bir şekilde intenet bankacılığı ya da sms yoluyla başvuru yapamazlar. Başvuru esnasında işleminizi yapan banka görevlisine bloke teminatlı kredi kartı başvrusu olduğunu belirtmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartını Hangi Bankalar Veriyor?

– Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

– Kuveyt Türk Katılım Bankası

– Garanti Bankası

– Denizbank

– QNB Finansbank 

Bu bankaların haricinde birçok banka bloke teminatlı kredi kartı başvurusu kabul etmektedir. Olumlu sonuç almanız mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here