Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Bira Fiyatları 2019 – Güncel Zamlı Bira Fiyatları Ne Kadar Oldu? ( Tüm Markalar Güncel Liste )

Dünyanın en çok tüketilen alkollü içkisi bira yeni yılda gelen zamla fiyat değişikliğine uğradı. İşte son düzenlemeyle bira fiyatlarındaki son durum. Bira fiyatları ne kadardır, ne kadar oldu? Türkiye’de ithal ve yerli bira markaları, çeşitleri ile bunlara ait fiyatları, zamlı, yeni, ÖTV bira fiyatları ile detaylı bilgiler ve tüm markaların güncel listesi yazımızın devamında…

Dünyanın en çok tüketilen alkollü içkisi bira yeni yılda gelen zamla fiyat değişikliğine uğradı. İşte son düzenlemeyle bira fiyatlarındaki son durum. Bira fiyatları ne kadardır, ne kadar oldu? Türkiye’de ithal ve yerli bira markaları, çeşitleri ile bunlara ait fiyatları, zamlı, yeni, ÖTV bira fiyatları ile detaylı bilgiler ve tüm markaların güncel listesi yazımızın devamında…

Dünyada en çok tüketilen alkollü içecek olan bira, Sümerli bir kadın tarafından sürpriz bir şekilde keşfedilmiştir. İlk biranın ne zaman üretildiğiyle ilgili net bir bulgu olmasa bile, Mezopotamya’da M.Ö. 5. yy’da bulunduğu tahmin ediliyor. Sümerli kadının ıslak ekmek parçasını unuttuğu ve mayalanma süreciyle biranın keşfedildiği konuşuluyor. Biranın ortaya çıktığı ilk zamanlarda, üreticilerin büyük çoğunluğu kadınlardan oluşmaktaydı. Bunun sebebinin ise biranın evde üretiliyor olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Dinlenme ve sağlık amacıyla tüketilen bira, pek çok eski destanda da yer almaktadır. Hatta bira, Gılgamış destanında insan olmanın ön koşulu olarak görülüyor. Bira hakkındaki bir diğer iddia ise M.Ö 10000 yıllarında buğday çorbasının mayalanmasıyla ortaya çıktığı yönünde. Büyük çoğunluğu arpadan üretilen bira, buğday ve pirinçten de üretilebilmektedir. Ancak bira severlere göre en lezzetli olanı arpayla üretilen biradır.

1800’lü Yıllarda Osmanlı’ya Getirildi

Tarih 19. yy’a geldiğinde soğutma sorunu sebebiyle biralar sadece soğuk aylarda üretilmekteydi. Demiryolu ulaşımının 1835’te başlamasıyla birlikte bira artık ihraç edilmeye başlandı. Osmanlı İmparatorluğu’na ilk biranın girişi de 1880’li yıllarda olmuştur. İstanbul, İzmir ve Selanik gibi pek çok kent bira ile resmen tanışmış oldu.

Ülkemizde de en çok tüketilen alkollü içkilerden olan biraya yüzde 18 oranında KDV uygulanmaktadır. Bira ÖTV indirimine de tabii tutulmaktadır ve her yıl başında ve yıl ortasında alkole zam yapılmaktadır. İçeriğimizde de Resmi Gazete’de yayınlanan son düzenlemeyle değişen bira fiyatlarına yer verilmektedir.

Bira 2019’da Kaç TL Oldu?

Türkiye’de büyük-küçük fark etmeksizin bira fiyatları ortalama olarak aynıdır. Ancak kişinin bulunduğu ile ve kente göre bazı değişiklikler söz konusu olabilir. İçeriğimizde yer alan fiyatlar bira firmalarının tavsiye ettikleri satış fiyatları olarak karşımıza çıkmaktadır.  Milyarlarca kişinin tükettiği bira, ülkemizde genellikle yerli üreticilerden tercih edilmektedir. Piyasada yer alan en ünlü bira üreticisi ise Efes Pilsen’dir.

Efes Pilsen Biraları Ne Kadar?

Efes Pilsen, ürettiği kaliteli biralar ile yurtdışında da en çok tercih edilen bira firmaları arasında yer almaktadır. 60’dan fazla ülkede satış yapmakta olan firmanın küresel piyasadaki hedef kitlesi 300 milyondan daha fazladır. Efes Pilsen’in yurtdışında ikamet etmekte olan Türk vatandaşlarının da sıklıkla tercih etmekte olduğunu söylemek gerekiyor. İşte son yapılan düzenlemeyle Efes Pilsen biralarının en güncel fiyatları;

50’lik Depozitolu Şişe 9.75 TL

50’lik Kutu 10 TL

30’luk Depozitolu Şişe 5.75 TL

1 LT’lik Kutu 18,00 TL

33’lük Kutulu 8,00 TL

33’lük Tek Yön Şişe (özel seri) 10,50 TL

50’lik Depozitolu Şişe (pastörsüz) 10,25 TL

Varım 45 CL Kutu 8,00 TL

50’lik Tek Yön Şişe (Fıçı) 10,50 TL

50’lik Kutu 10,50 TL

50’lik Kutu (Yüksek Alkollü) 12,00 TL

50’lik Kutu 12,75 TL

23.7 cl Kutu 8,00 TL

1 LT Kutu 24,50 TL

50’lik Depozitolu Şişe 12,50 TL

Tuborg Biraları Ne Kadar?

1969 İzmir Pınarbaşı’nda üretime başlayan firma, Türkiye’de en çok tercih edilen firmalar arasında yer almaktadır. Pek çok yabancı menşeili firma ile müşterek üretim gerçekleştiren Tuborg, bira üretiminde kalite standartlarını yakalamıştır. İthal biraların üretimlerini de yurtiçi piyasasında başarıyla yürüten Tuborg, küresel piyasada da başarılara sahiptir. Bira ihracatında ön plana çıkmayı başaran Türk menşeili Tuborg’un 2019 fiyat güncellemesiyle değişen fiyatları aşağıdaki gibidir.

Tuborg Gold Bira 50 Cl (Depozitolu) : 9,00 TL

Tuborg Gold Bira 50 Cl (Depozitosuz) : 9,50 TL

Tuborg Gold Kutu Bira 50 Cl : 9,25 TL

Tuborg Gold Bira 33 Cl (Depozitosuz) : 8,25 TL

Tuborg Gold Kutu Bira 33 Cl : 7,50 TL

Tuborg Amber Şişe Bira 50 Cl : 9,50 TL

Tuborg Amber Kutu Bira 50 Cl : 9,25 TL

Tuborg Amber Şişe Bira 33 Cl : 8,25 TL

Kırmızı Tuborg Special Kutu Bira 50 Cl : 11,50 TL

Tuborg Shot Special Kutu Bira 25 Cl : 7,50 TL

Bomonti Biraları Ne Kadar?

Osmanlı Devleti zamanından beri üretim gerçekleştiren Bomonti Bira Fabrikası, moden üretim tekniğiyle çalışmaya başlamıştır. Ülke genelinde yine çok sık tüketilen Bomonti, Efes Pilsen’e bağlı olarak satışlarını gerçekleştirmektedir. Bira üretiminde Türkiye standartlarını üst seviyelere çıkarmayı başaran Bomonti’nin en güncel fiyatlarına aşağıda yer verdik.

Bomonti Şişe Bira 50 Cl (Depozitolu) : 9,75 TL

Bomonti Kutu Bira 50 Cl : 10,00 TL

Bomonti Filtresiz Bira 50 Cl : 11,00 TL

Bomonti Red Ale Bira 50 Cl : 11,50 TL

Bomonti Black Şişe Bira 50 Cl : 11,50 TL

Marmara Gold Biraları Ne Kadar?

Marmara Gold, Efes Pilsen’e bağlı olan şirketler arasında yer almaktadır. Marmara Gold’un en büyük özelliği tam bir fiyat-performans ürünü olması. Bundan dolayı da Türkiye’de rağbet gören Marmara Gold’un zamlı fiyatları listededir.

Marmara Gold 1 Lt : 16,00 TL

Skol Biraları Ne Kadar?

Kuzey Avrupa’da satışa başlanan Skol biraları, küresel bira piyasasında en çok satan 2 markadan birisidir. Skol biraları da Türkiye’de en sık tercih edilen yabancı markalardandır. Fiyat olarak da oldukça uygun olan bu biraların güncel fiyatları listelenmiştir.

Skol 1 Lt : 14,50 TL

Miller Biraları Ne Kadar?

Yüzde 4,7 oranında alkol oranına sahip biralar üreten Miller, farklı bir tat yakalayarak farkını ortaya koymuştur. Dondurucu filtre tekniğiyle bira üretimi yapan firmanın biraları en rahat içime sahip biralar arasında yer almaktadır. Türkiye’de de sıklıkla tercih edilen Miller’in yılbaşı zammı sonrası ortaya çıkan fiyat tablosu aşağıdaki gibidir.

Miller Bira 33 Cl : 9,50 TL

Miller Bira 50 Cl : 11,50 TL

Miller Kutu Bira 50 Cl : 11,50 TL

Amsterdam Biraları Ne Kadar?

Efes’in üretimiyle piyasada yerini alan Amsterdam, diğer biralara göre daha yüksek alkol oranına sahiptir. Yüzde 8.4 alkol ile daha sert içimli bira sevenlerin ilgi odağındaki Amsterdam’ın en güncel fiyatları ortaya çıkmıştır.

Amsterdam Navigator Bira 50 Cl : 14,50 TL

Amsterdam Navigator Kutu Bira 50 Cl : 14,50 TL

Carlsberg Biraları Ne Kadar?

Danimarka menşeili Carlsberg, 2001 yılında Türk Tuborg hisselerinin yüzde 95’ini satın almıştır. Carlsberg marka biralar alkol oranı olarak diğer biralarla aynı seviyede olmasına karşın, daha sert içimlidir. Ambleminde Danimarka kraliyet ailesinin hizmetinde olan şirketlerin kullanmakta olduğu tacı kullanan Carlsberg, Türkiye’de de büyük bir satış hacmine sahiptir. Carlsberg’in en güncel satış fiyatları içeriğimizin devamındadır.  

Carlsberg Bira 50 Cl (Depozitolu) : 9,50 TL

Carlsberg Kutu Bira 50 Cl : 10,00 TL

Carlsberg Şişe Bira 33 Cl (Depozitosuz) : 8,75 TL

Carlsberg Kutu Bira 33 Cl : 8,00 TL

Corona Biraları Ne Kadar?

1925 yılında Meksika’da üretime başlayan Corona, renk olarak diğer biralara göre daha spesifiktir. Kendine özgü açık sarı renge sahip olan Corona, Türkiye’de 35,5 CL ile satışa sunulmaktadır. Yeni yıl zammı sonrası Meksika menşeili firmanın güncel bira fiyatı listede yer alıyor.

Corona Şişe Bira 35,5 Cl (Depozitosuz) : 12,75 TL

Duvel Bira Fiyatları Ne Kadar?

Belçika birası dendiği zaman akla gelen ilk firmalardan Duvel, Türkiye’de de özel bir hedef kitleye sahiptir. Kendine has aromasıyla bira zevkini farklı noktalara taşıyan Duvel’in Türkiye’deki satış fiyatları artış göstermiştir.

Duvel Bira 33 Cl : 20,00 TL

Erdinger Biraları Ne Kadar?

1886 yılında üretime başlayan Almanya merkezli Erdinger, küresel bira piyasasının önemli aktörlerindendir. Almanya’dan Türkiye’ye yaz dönemlerinde gelen vatandaşların biraya rağbet gösterdiği anket sonuçlarında ortaya çıkmıştır.

Erdinger Bira 33 Cl : 13,50 TL

Hoegaarden Biraları Ne Kadar?

700 seneyi aşkın bir süredir bira üretimi yapan Hoegaarden, 1445 yılında Belçika’da üretime başlamıştır. Dünya çapında ünlü buğday birası üreten Hoegaarden’in güncellenmiş fiyatları aşağıdadır.

Hoegaarden Şişe Bira 33 Cl (Depozitosuz) : 14,00 TL

Kronenbourg Biraları Ne Kadar?

Fransa merkezli bira fabrikası, blanc bira olarak da bilinmektedir. 1660’lı yıllardan bu yana üretim yapmakta olan firma, en köklü fabrikalardandır.

Kronenbourg Şişe Bira 33 Cl (Depozitosuz) : 12,25 TL

Grimbergen Biraları Ne Kadar?

Belçika menşeili bira fabrikası yüzde 7 civarında alkol oranına sahip biralar üretmektedir. Tuborg tarafından üretilen Grimbergen biraları, aslında 1128 yılında kurulmuştur. Grimbergen manastırı birası olarak da bilinen biraların en güncel Türkiye satış fiyatlarına yer verdik.

Grimbergen Blonde Şişe Bira 33 Cl (Depozitosuz) : 12,25 TL

Grimbergen Double Ambree Şişe Bira 33 Cl (Depozitosuz) : 12,25 TL

Frederik Biraları Ne Kadar?

Üç farklı ürün yelpazesiyle dolaşımda yer alan Frederik biraları da son yıllarda satışlarıyla başarı yakalamış bir firmadır. Tuborg’un efsanesi olarak da bilinen Brewmaster’den ismini alan Frederik biraları farklı bir satış stratejisi benimsemiştir. Brown ale, ipa ve marzen lager olmak üzere 3 farklı bira çeşidiyle piyasada yer alan Frederik’in Türkiye’deki fiyatlarına aşağıda yer verdik.

Frederik Marzen Lager Şişe Bira 35 Cl : 11,50 TL

Frederik India Pale Ale Şişe Bira 35 Cl : 11,50 TL

Frederik Brown Ale Şişe Bira 35 Cl : 11,50 TL

Bira kendine has şekillerde içilmektedir. Türkiye’de fıçı biralara güvenmeyen bira severler, şişeden veya kutudan içmeyi tercih etmektedir. Ancak uzmanlara göre, bira bardaktan içildiği zaman daha lezzetli oluyor. Çünkü bira içeriğinin oksijen ile buluşmasıyla aromalar damakta daha fazla yayılıyor. Aynı zamanda bira köpüğünü içmeyi sevenlerin de yine bardaktan içmesi doğru bir karar olacaktır.

Biranın her zaman şişirdiği veya gaz yaptığıyla ilgili pek çok söylem dolaşmakta. Ancak bira en çok şişeden içilmesi halinde gaz ve şişirme etkisi yapar. Çünkü kişi bira içerken her yudumda içeriğinde bulundurduğu havayı da yutmaktadır. Birada köpük ise aromadan alınan tadı daha da artırır ve biranın soğukluğunu kaybetmesini engeller.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.