Ana sayfa Genel Bina İnşaatlarına Yeni Getirilecek Kurallar Neler? Yeni Düzenlemeler Geliyor

Bina İnşaatlarına Yeni Getirilecek Kurallar Neler? Yeni Düzenlemeler Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çarpık kentleşme ve imar planlarına aykırılık sorunlarını gidermeye yönelik yeni projesi yürürlüğe giriyor. Bir takım kısıtlamalar kalkarken, yeni yapılandırmalar gündeme geldi.

8
0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çarpık kentleşme ve imar planlarına aykırılık sorunlarını gidermeye yönelik yeni projesi yürürlüğe giriyor. Bir takım kısıtlamalar kalkarken, yeni yapılandırmalar gündeme geldi.

Ülke genelinde en çok şikayetçi olunan sorunlardan yüksek bina problemine karşın önlemler alınmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı genelge ile artık bina yapımında alan sınırı ortadan kalkıyor.

İnşaat arazisinin maksimum %40’ının kullanılabileceğini ortaya koyan kanun kaldırılarak yerine yola 5, yandaki binaya 3 mtre mesafe kalması şartı ile bina istenilen şekilde konumlandırılabilecek. Bu şekilde geniş alandan faydalanılarak yüksek binaların önüne geçilecek.

ÇEŞİTLİ ALANLAR SUİSTİMAL EDİLEMEYECEK

Yapılan binalarda daha önce her kata birbirinden ayrı olmak suretiyle emsal dışı alan uygulaması yapılabiliyordu. Ancak artık bu hak ortadan kaldırılıyor, bu şekilde de müteahhitler daha az katlı bina yapmaya teşvik edilmiş olacak. Arsalara önden mescit, kreş gibi mekanların yapımı olarak gösterilerek kurulan alanların daha sonra konuta dahil edilmesi gibi suistimaller ortadan kaldırılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here