Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Beyin ölümü de denilen bitkisel hayat nedir? Ne anlama gelir

Beyin ölümünün gerçekleşmesiyle birlikte meydana gelen bitkisel hayat ne anlama gelir? Bitkisel hayat sürecinde ne olur? İşte detaylar

Beyin ölümünün gerçekleşmesiyle birlikte meydana gelen bitkisel hayat ne anlama gelir? Bitkisel hayat sürecinde ne olur? İşte detaylar

Bitkisel hayat sürecinde insanın beyin fonksiyonu tamamen kaybolmaz. Solunum fonksiyonu bu süreçte işlevini devam ettirmeye devam eder ancak bilinç tamamen kapanır.

Bu noktada kişi tam anlamıyla bakıma muhtaç bir hale gelir. Bu durumla karşı karşıya olan kişilerin yeniden bilincinin açılması için tamamen bir bilgi verilememekte. Tıp dünyası da bu konuya tam anlamıyla henüz bir yanıt bulamıyor.

- Advertisement -

İyi bakım bu durumda çok büyük bir öneme sahip

Hastanın ilerleyen süreçlerde yeniden hayata dönebilmesi için iyi bir bakım büyük önem taşıyor. Sonuç olarak yatağa bağlı bir yaşam sürmekte olan hasta bilinci kapalı olduğundan ihtiyaçlarını söyleyemez. Bu durum sebebiyle de hasta yoğun bir şekilde kontrol altında tutulmalıdır.

- Advertisement -

Tavsiye :  MHRS Aile Hekimi Randevu Nasıl Alınır?

Beyin ölümü, tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşsüz kaybıdır. İlk olarak 1968 yılında Harvard’da tanımlanmış ve beyin ölümü kriterleri Harvard Kriterleri olarak yerleşmiştir. Bu nedenle Beyin ölümü tanısı dünyanın her yerinde aynı standartlarda konur.

Travma ya da hastalık nedeniyle, beyin ödemi ya da hipoksi (dokuların oksijensiz kalması) sonucu beyninin nekrozu (hücre ölümü) halinde, beyin fonskiyonlarını yapamaz hale gelir.

Bu durumda bilinç kaybolur, refleksler büyük oranda kaybolur ve ek olarak beyin sapının da hasarı ile kendiliğinden solunum durur, göz bebekleri büyür ve EEG aktivite kaybı görülür. Genel olarak baş ya da kalp gibi hayati organlara gelen ağır darbeler, yaralanmalar, kan kaybı, şok, oksijensizlik, ödem vb. durumlarda gerçekleşir.

Tavsiye :  Migren Aşısı Nedir? Ne Zaman Kullanıma Çıkacak?

Beyin ölümü tanısını esas olarak 4 branştan oluşan beyin ölümü tespit kurulu koyar. Kurul nöroloji, nöroşirürji, anestezi ve kardiyoloji uzmanlarından oluşur. Bu tanının konması, geri dönüşü mümkün olmayan bir ölüm sürecinin başladığı anlamına gelir. O sırada kalp çarpıyor, solunum makineler yardımıyla sürdürülüyor olsa bile beynin kalıcı hasar gördüğü ve kişinin yaşama geri dönme olasılığının kalmadığı kabul edilmiş olur. Eğer yakınlarının da itirazı yoksa organları başka bir insana nakledilebilir.Ayrıca beyin ölümü esnasında lazarus refleksi görülür.

Beyin ölümü tanısı ve buna bağlı olarak organ bağışı birçok ülkede yasalarla standardize edilmiş, kesin kurallara kanıtlara dayalı kurul kararlarına bağlanmıştır. Fakat halk arasında konu iyi bilinmedigi için birçok spekülasyon ortaya çıkmaktadır. Oysa tamamen bilim dünyasının, bilim adamlarının belirledigi prensiplere bağlı olarak işleyen bir tanı süreci söz konusudur. Beyin ölümü kişinin artık yaşama dair neredeyse hiç fonksyonunun kalmadığına dair bir belirteçtir. Kalp durmasa bile kişinin tekrar hayata döndürülmesi imkânsızdır.

Tavsiye :  Devlet Hastanesi Muayene Ücreti, Sgk Özel Hastane Muayene Ücretleri ve İlaç Katılım Payları!

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.