Ana sayfa Finans BES ve GSS Primleri ne kadar oldu?

BES ve GSS Primleri ne kadar oldu?

GSS ve Bes için yeni döneme giriliyor. Vatandaşı yakından ilgilendiren BES ve GSS primlerinde son durum ne?

6
0

GSS ve Bes için yeni döneme giriliyor. Vatandaşı yakından ilgilendiren BES ve GSS primlerinde son durum ne?

 Türkiye’deki vatandaşları yakından ilgilendiren yepyeni düzenlemeler  1 Nisan tarihi itibariyle yürülüğe giriyor.  Hükümetin  son zamanlarda yaptığı en büyük adımlar içerisinde görülen BES ve GSS yasa tasarısı  sonunda yürülüğe girerek , milyonlarca kişinin beklediği fırsatı önlerine sunuyor.

30 milyon vatandaşın GSS ve BES ile ilgili tüm ilişkisi 1 Nisan tarihinde başlıyor. 

 Yeni dönemde neler yapılacak?

1 Nisan tarihi itibari ile yeni düzenlemeyle yaklaşık 5 milyon kişinin Genel sağlık sigortası borcu düzenleniyor. Yapılan değişikliğe göre GSS primleri 52.32 TL olarak güncellenecek,hali hazırda olan borçlarda indirim uygulanacak. Aynı zamanda borçların birikmesiyle ve ödenemesine bağlı faizlerde toplu olarak silinecek.

Toplam  GSS borçları 12 eşit taksite bölünecek. Borcu olan vatandaşı zora sokmadan  ödeme planı yapılacak. İş sahibi olmayan ve sağlık imkanlarından faydalanmak isteyen bir kişi ayda 53,32 TL ödeyerek bu haktan yararlanacak.

İkinci emeklilik için düğmeye baılmıştı. Belli yaş grubu içinde olan sigortalı çalışanların maaşından kesilen ücretler devlet desteği ile birlikte görünmeyen kumbarada birikmesi için büyük adım atıldı. BES’te 250-1000 kişi arasında çalışanı olan işletmeler  bu sisteme dahil edildi. 45 yaş altı tüm çalışanlar BES’e bağlandı.

Brüt maaşın yüzde 3’ü kadar prim ödenmesi şartı getirildi. Her ay yatırılan ücretin üstüne yüzde 25 kadar devlet destek sağlayacak Tabi bununda bir şartı var. BES’ten 3 yıl süre ile ayrılmamamk ve devam ettirmek gerekiyor.

 Bu sistemi kabul etmeyip çıkmak isteyenler yatırdıkları parayı alarak ayrılabilirler. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here