Ana sayfa Genel Berat Kandili Namazı Kaç Rekattır Saat Kaçta ve Nasıl Kılınır

Berat Kandili Namazı Kaç Rekattır Saat Kaçta ve Nasıl Kılınır

Şaban ayının 15. gününe denk gelen Berat Kandili namazı kaç rekattır? Berat namazı nasıl kılınır?

5
0

Şaban ayının 15. gününe denk gelen Berat Kandili namazı kaç rekattır? Berat namazı nasıl kılınır?

İslamiyet için çok büyük bir öneme sahip olan günlerden birisi de Berat Kandili’dir. Berat Kandili’nde Müslümanlar bolca dua edip tövbe etmelidirler.

Şaban ayının 15. gününe denk gelen bugün, Allah’ın kulları için her şeyi bilmesi anlamına gelir. Aynı zamanda Allah’ın bildiklerini de kader olarak yazmasıdır.

Berat kandili namazı nasıl kılınır?

Berat kandilinde kaza namazı borcu olanın iki kaza namazı kılarak ömür boyu kılacağı nafile namazından daha fazla sevap kazanacağı yazılmaktadır. Eğer kişinin farz namazı borcu yoksa, isteyen nafile namazı da kılabilir.

Bugüne özel olarak kılınan namaza Hayır Namazı’da denmektedir. Bu namaz yüz rekattır ve her rekatta Fatihe suresinden sonra on defa İhlas suresi okunur.

100 rekatlık Namaza “Ya Rabbi,senin rıza-i şerifin için namaza .Beni afv-ı ilahine,feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasveti kalpten, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süeda(iyiler) defterine kaydeyle.” diyerek niyet edilir. Bu şekilde niyet edemeyenler “hacet namazına, hayır namazına” diye niyet edilebilir.  Her rekatta bir Fatiha 10 ihlası şerif okunur. İki rekatta bir selam verilerek 100 rekatta tamamlanır. 100 rekat namazı ara vermeden kılmak şart olmamakla birlikte dinlenerek kılınabilir. 100 Rekatlık namazın vakti, yatsı namazıyla başlayıp, imsak kesilinceye kadar devam eder. Namaza yatsıdan sonra başlanabilir. 100 rekatlık namazda okunan ihlası şerifleri 10 okumak yerine her rekatta100 defa okuyarak 10 selamda da kılınabilir. Ancak 50 selam ile 100 rekat kılmak daha faziletlidir. Zira bu namazın özelliği, yapılan secdelerin çok olmasıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here