Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Bankalardan Haftasonu Havale ve EFT Yapılır mı?

Tatil günleri ya da haftasonlarında havale ve eft yapılıp yapılmayacağı ile alakalı olarak tüketicilerin soruları bulunmakta. Bu yazımızda sizlere bankalardan hafta sonu yani tatil günlerde eft ve havale yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgileri aktaracağız.

Tatil günleri ya da haftasonlarında havale ve eft yapılıp yapılmayacağı ile alakalı olarak tüketicilerin soruları bulunmakta. Bu yazımızda sizlere bankalardan hafta sonu yani tatil günlerde eft ve havale yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgileri aktaracağız.

Yaşadığımız düzen içerisinde zaman oldukça önemli bir yer etmektedir. Her şeyimizi zamana göre planlamakta ve işlerimizi aksatmadan halletmeye çalışıyoruz. Bu şartlar altında para alışverişi konusunda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte havale ve eft sistemi ile birlikte para gönderimi yapılabilmektedir.

HAVALE VE EFT NEDİR ? 

- Advertisement -

Havale herhangi bir bankadan ayn bankanın başka bir kişi adına olan hesaba gönderilmek üzzere yapılan para transfer işlemine denmektedir. Havale olarak adlandırılmasının sebebi ise parayı gönderen kişi ile parayı alan kişi arasındaki ortak paydanın banka olmasıdır. Havale yapmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi şube üzerinden işlem yapmak. Diğer seçenekler ise ATM üzerinden, telefon ile birlikte, akıllı telefon uygulaması ile ve intenet bankacılığı üzerinden banka hesap no, tc kimlik no ve şube no ile birlikte işlem yapılabilir. 

EFT ise para gönderimi yaptığınız banka ile parayo gönderdiğiniz kişinin bankasının farklı olma durumuna denmektedir. Aynı banka ile para aktarımı işlemi gerçekleşmiyorsa bu durumdaki para aktarım durumuna Eft denmektedir. EFT işlemi de tıpkı havale işlemi gibi şubelerden, intenet bankacılığından, mobil ve akıllı telefon uygulamaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. EFT ücreti havale ücretinden daha fazladır. Bunun sebebi ise para transferinin sanaldan artık gerçek kanala geçiyor olmasıdır. EFT işlemini yapabilmeniz için parayı göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını bilmeniz gerekmektedi. Bankalar arası para işlemlerinde IBAN numarası kullanılmaktadır. Unutmamakta fayda var.

HAFTASONU PARA AKTARIMI YAPABİLİR MİYİM ? 

Gelelim sizlerin sıkça sorduğu soru olan haftasonu Havale ve EFT yapılır mı sorusuna. Haftasonu denmesindeki kasıt haftaiçi yani mesai saatleri dışında işlem görme olayıdır. 

Havale sisteminde bankanın kendi içinde para transferi söz konusudur. Özellikle intenet bankacılığı ile yapılan transferler düşünülürse havale işlemini haftasonu, tatil günleri veya mesai saati dışındaki işlemleriniz anında gerçekleşmektedir.

EFT işleminde ise yine aynı şekilde paranızı aktarabilirsiniz. Ancak banka sistemleri farklı olduğu için parayı gönderdiğiniz banka tarafından paranın onaylanması gerekmektedir. Haftasonu, mesai saati dışı veya tatil saatlerinde EFT parayı alacak kişinin hesabına geçmez. Bu sürecin onaylanması için bir sonraki iş günü beklenmek zorundadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.