Ana sayfa Finans Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur? Zamanaşımı Olur mu? Nasıl Silinir?

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur? Zamanaşımı Olur mu? Nasıl Silinir?

Bankalardan kredi aldınız ve aldığınız kredi borcunu 5 yıl boyunca bankaya ödemediniz; bu durumda bankaya olan bu borcunuzun durumu ne olur merak ediyorsanız, yazımız sizin için.

5
0

Bankalardan kredi aldınız ve aldığınız kredi borcunu 5 yıl boyunca bankaya ödemediniz; bu durumda bankaya olan bu borcunuzun durumu ne olur merak ediyorsanız, yazımız sizin için.

Bankalar tüketicilere sahip olduklarlı finansal kaynakları kanalize ederler ve onlara kredi tahsis ederler. Bu krediler bireysel ihtiyaç kredisi başta olmak üzere çeşitli şekillerde tüketicilere verildikten sonra, tüketicinin bu borcu kendisine ibraz edilen vade süresi içerisinde ödemesi gerekmektedir. Aksi halde bankalar ortaya çıkan bu borcu kişilerden tahsil etmek için çeşitli yasal yollara başvurmaktadır ve bu durum kişilerin kredi sicilini lekelemekle beraber daha sonra tekrar kredi almasına engel olmaktadır. Bunun yanı sıra ödeme halen yapılmıyorsa banka bu durumda kişinin gelirine el koymakta, mal varlığına haciz getirmektedir.

5 YIL ÖDENMEYEN KREDİ BORCU NE OLUR?

Yasal olarak bir kredi borcunun zamanaşımına uğraması için kredinin alınmasından itibaren 20 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Ancak 5 yıl boyunca ödenmeyen bir kredi için de zamanaşımı sağlamanın mümkün olduğu bilinmektedir. 5 sene boyunca bankaya olan kredi borcunuzun takibi süresinde eğer hiçbir gelirinizin ve mal varlığınızın bulunmadığını ispatlarsanız bankadan bu borcu sildirebilmeniz söz konusu olabilir fakat böyle bir talep için ortaya çıkan bu varlıksızlık ve gelirsizlik durumunun ispatında 5 yıllık bütün verilerinizin incelenmesini ve çeşitli finansal testlerin yapılmasını talep etmeniz ve durumu bankaya ispatlamanız durumunda banka borcunuzu silecektir. Ek olarak bu tarz bir uygulama kolay gerçekleşmeyecektir, bu nedenle bir avukat veya alanında uzman bir bilir kişi ile temasa geçmeniz daha faydalı olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here