Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Bankalar Kredi Geçmişi Bilgisini Kaç Yılda Siliyor

Kredi geçmişi , kişilerin banka ile olan ilişkilerini yansıtan bir durumdur. Kredi geçmişi, banka ile olan ilişkilerin geleceğini belirler.

Kredi geçmişi , kişilerin banka ile olan ilişkilerini yansıtan bir durumdur. Kredi geçmişi, banka ile olan ilişkilerin geleceğini belirler.

Günümüzde hemen hemen hepimiz banka ile ilişki halindeyiz. Kullanılan krediler ve kredi kartları aslında bizim farkında olmadan banka geçmişimizi belirler. Kredi geçmişi olumsuz olan bir kişi , bir daha banka ile anlaşabilmesi için üzeinden belli bir yılın geçmesi gerekir. Yasal takibe girmiş veya kulandığı kreid borcu icra yoluyla alınmış bir kişi, tekrar bankadan kredi kullanması için belli bir sürenin geçmesi gerekir. 

 KREDİ GEÇMİŞİNDEN NE ZAMAN KURTULURUZ?

- Advertisement -

Kişilerin yaptığı finansal bir hamle kredi geçmişini oluşturur. Bunun için sadece kullanılan krediler bağlı kalınması doğru değildir. Kullanılan bir kredi tekrar ödenmemsi durumunda banka farklı alım yollarına gittiğinden dolayı yasal takip zorunluluğu veya haciz zorunluluğu gelmektedir. Bu nedenle kredi geçmiş puanı düşer. Bu puanın artması için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Kara listeye alınan kişinin kredi geçmişi 5 sene sonra temizlenir. Kişiler Merkez Bankası Sicil Temizleme Dilekçe öneğini doldurarak, kredi geçmişi temizleme için ilk adım atmış olur. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.