Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Bankadan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim? İşte Cevabı

Günümüzde nakit ihtiyacı konusundaki en büyük kurtarıcımız krediler. Bu da akla bankadan en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusunu getiriyor. Cevabı yazımızda.

Günümüzde nakit ihtiyacı konusundaki en büyük kurtarıcımız krediler. Bu da akla bankadan en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusunu getiriyor. Cevabı yazımızda.

Yüklü harcamalar ya da acil ihtiyaçlar için hızlı ve zahmetsiz şekilde nakit ödeme yapmak oldukça zor. Krediler, bu gibi durumlarda nakit ihtiyacımızı karşılamak adına hemen hemen hepimiz için kurtarıcı. 

Gerek konut, gerek taşıt alımı, gerek eğitim, gerek evlilik bankalar aklınıza gelebilecek her türlü ihtiyacınız için finans desteği sağlıyor. İhityaçlarımızın miktarı ise zaman ve kişiye göre farklılık göstermekte, kimi zaman makul miktarlarda olurken, kimi zaman yüksek meblağalara ulaşabiliyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ve en fazla ne kadar kredi alabilirim diye merak ediyorsanız size öneklerle birlikte cevap vermeye çalışacağız.

Çekilebilecek Kredi Miktarı Neye Göre Hesaplanır?

Bankaların tüketicilere verdiği kredilerle ilgili olarak yürüttükleri bir risk politikası bulunur. Bu politikalar bankalar tarafından belirlenebildiği gibi, bazen de BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda, her bankanın kredi finansmanı konusunda da belirli sınırları bulunmaktadır. Bahsettiğimiz sınırlar kredi başvuru sahibinin ekonomik durumuna ve aylık gelir düzeyine göre belirlenmektedir. Ekonomik durumunuzdaki diğer etken faktörler ise kredi notu vb. hususlardır.

Aylık Gelirinize Göre Çekebileceğiniz Kredi Miktarı Belirlenecektir

Bu konuda bankaların uyguladığı genel politika %60’tır. Yani aylık gelirinizin %60’ı kadar aylık kredi geri ödemesi yapabileceğiniz baz alınır ve buna göre çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı hesaplanır. Eğer daha önceden çektiğiniz ve ödemeleri devam eden bir kredi geri ödemeniz bulunmakta ise, bu kredinin aylık ödemeleri de hesaba dahil edilecek ve tutar buna göre belirlenecektir. 

Çekilebilecek Kredi Miktarına Kredi Notu da Etki Ediyor

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi bankaların izlediği risk politikaları sebebiyle, kredi başvurusunda bulunan tüketicilerle ilgili bir takım incelemeler yapmaları gerekmekte. Başvuru sahibi ile ilgili incelemeler sürdürülürken, elbette en önemli veri kredi notu olacaktır. Aylık gelir miktarını yüksek olsa da, kredi notunuzun düşük olduğu durumlarda yaptığınız kredi başvuruları onaylanmaz. Bu sebeple, kredi notu konusunda da çekilebilecek maksimum kredi notu da, en az aylık geliriniz kadar önemli olacaktır.

Çekebileceğim En Yüksek Kredi Miktarını Nasıl Hesaplarım?

Bir önek hesaplama yaparak anlattıklarımızı basitleştirelim. Öneğin aylık 3.000 TL geliriniz var. Bankaların genel politikaları gereği, aylık ödeyebileceğiniz tutar kazancınızın yüzde 60’ı olduğundan, 3.000 TL’nin yüzde 60’ını alarak ödeme gücünüzü tespit edebilirsiniz. Hesaplanınca bu rakamın 1.800 TL’ye denk geldiğini göreceksiniz. Dolayısıyla bu şartlara sahip kredi başvurucusunun ödeyebileceği maksimum tutar aylık 1.800 TL olarak kabul edilecektir. Bu rakamı elde edince, ihtiyaç kredilerindeki maksimum vade süresinin 48 ay olduğunu hesaba katarak bu rakam 48 ile çarpılacak ve 86.400 TL sonucuna ulaşılacaktır. Bu tutar faizler de dahil olmak üzere alınabilecek en yüksek kredi miktarıdır. Eğer bu rakamdan faiz oranlarını düşerseniz elinize geçecek net miktarı da hesaplayabilirsiniz. Bankalarda faiz oranları değişiklik gösterdiğinden ortalama 55-60.000 TL kredi çekmenizin mümkün olduğunu söyleyebilriiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.