Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Banka Kara Listesinden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Borcunu düzenli olarak ödemeyen banka müşterileri, Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır. İşte kara listeden çıkabilmek için yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyeler.

Borcunu düzenli olarak ödemeyen banka müşterileri, Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır. İşte kara listeden çıkabilmek için yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyeler.

Bankaya olan borç eğer 3 ay boyunca ödenmezse, mevzuat gereği Merkez Bankası borçlu kişiyi kara listeye almaktadır. Kişi kara listeye girdiği zaman kredi notu bozulur ve 5 yıl süreyle kredi veya kredi kartı talebinde bulunamaz.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILABİLİR?

- Advertisement -

Kara listeden çıkmak için bankaya bu talebi bir dilekçe ile bildirebilirsiniz. Bu talebi ileten kişi 5 yıl boyunca borçlarını düzenli olarak ödemelidir. Eğer kişinin borcu daha uzun süreli bir vadeyi kapsıyorsa, bu süre daha da uzayabilir. Çünkü kişinin mevcut borcu tam olarak kapanana kadar kişi kara listeden çıkamaz.

Burada kişi en uygun ödeme şeklini oluşturmalıdır. Böylelikle kişi kara listeden çıkabilmek için ödemelerini aksatmadan yapabilme imkanı bulacaktır.

KREDİ NOTU YÜKSELTİLMELİDİR

Kara listeden çıkmanın en önemli faktörü kredi notudur. Kişi, kara listeden çıkmak için kredi notunu yükseltmeye çalışmalıdır. Bunun için bankaya otomatik fatura ödeme talimatı verilebilir veya borcun büyük bir kısmı tek seferde ödenebilir. Eğer borç tek seferde yüklü miktarda ödeme yaparak kapatılır ise, kişinin kredi notunda belirgin bir yükseliş olacaktır. Bu durumda da kişinin banka ile olan ilişkisi çok daha iyi olacaktır.

SİCİL AFFI YASASINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ

Sicil affı yasasıyla birlikte, kara listede olan kişiler 6 ay içerisinde borcunu kapatır ise kara listeden çıkabiliyor. Bu durumda da kişi dilekçe ile Merkez Bankası’na başvuruda bulunmalıdır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.