Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Bahar Alerjisi Belirtileri Nedir? Ne Zaman Başlar?

Bahar aylarının korkulu rüyası ‘Bahar Alerjisi’ kapıda! Peki alerjiden korunmak için ne yapılmalı? İşte detaylar..

Bahar aylarının korkulu rüyası ‘Bahar Alerjisi’ kapıda! Peki alerjiden korunmak için ne yapılmalı? İşte detaylar..
Bir çok kişinin belalısı konumunda olan ‘Bahar Alerjisi’, eskilerin deyimiyle Saman Nezlesi, genellikle burun bölgesinde vuku bulan ancak vücudumuzun çeşitli bölgelerinde de bu ve buna benzer hassasiyetler gösteren bir hastalık konumunda. Peki bu reaksiyonlardan korunmak için ne yapmalıyız?

Yavaş yavaş sıcaklıkların artmasıyla birlikte bahar aylarına girdiğimiz şu dönemde alerji de herkesin malumu ve kaçınılmaz bir problemi durumunda. Deri, göz ve solunum yollarında kendini gösteren alerjik reaksiyonlar çağımızın en büyük sorunu! Ancak uzmanlar bu konuda uyarıyor!

Tavsiye :  Sıtma Hakkında Merak Edilenler: Nasıl Olunur, Nasıl Önlem Alınır?

BAHAR ALERJİSİ HAFTALARCA DEVAM EDER

- Advertisement -

Mevsimsel olarak soğuk algınlığı bulunan hastalarda, alerjik bulgulara rastlanılabildiğini söyleyen uzmanlar, benzer iki rahatsızlığı ayırt edebilecek bazı püf noktlarına dikkat çekiyor. Bunların başında gelense; vücutta üşüme, ateş ve ateşli rahatsızlıklara bağlı halsizlik! Eğer sizde de bu gibi sorunlar bulunuyorsa, şu günlerde moda olan alerjik rahatsızlıklardan çok soğuk algınlığına yakalanmış olma ihtimali daha ağır basıyor.

- Advertisement -

Ayrıca alerjik reaksiyonlarda kaşıntı, deri dökümü ve ya rahatsızlığın haftalarca sürmesi gibi etmenler yer alırken, soğuk algınlığı 3 ila 5 gün arasında sonlanacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Tavsiye :  MHRS Aile Hekimi Randevu Nasıl Alınır?

Uzmanlar, soğuk algınlığı için soğuk geçen günler veya haftaları işaret ediyor. Ancak alerjik reaksiyonlar içinse ilk ve sonbahar aylarının getirdiği ağaç, çayır ve yabani otların polenlerini kaynak olarak gösteriyor.

PEKİ NASIL KORUNMALI?

Uzmanlar bu gibi reaksiyonlardan korunmanın kolay olmadığı yönünde birleşiyor. Öncelikli olarak; losyon, krem ve antihistaminik tabletlerin kullanılması sonucunda alerji belirtilerinin en aza indirilmesi ön görülüyor. Eğer buna reğmen belirtiler geçmiyor ve gün geçtikçe artıyor ise kortizol ilaçlarının kullanımı rahatsızlığın önlenebilmesi açısından en ideal olanı. Ancak uzmanlar bu ve bunun gibi insan vücudunda uzun süre kullanımında tehlike yaratabilecek ilaçların doktor kontrolünde alınması gerektiğini söylüyor.

Tavsiye :  Öksürük Nasıl Geçer? Öksürük İçin En İyi Etkili Bitkisel Yöntemler

Bir diğer korunma yöntemi olarak alerji testleri, vücudunuzun hangi maddelere karşı alerjisinin olduğunu tespit için yardımcı olabilir ve önceden bilgilendirebilir. Ancak doktorunuzun önerisi ve uzman laboratuvar özelinde yaptırılmayan testler, sağlığınız açısından tehlikeli olabilir.

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.