Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Askeri polis (inzibat) nedir, nasıl olunur? ASİZ nasıl seçilir?

İnzibat yani askeri polis olma şartları, inzibat olmak için gerekenler, inzibat nedir? Askeri polislerle ilgili daha fazlası içeriğimizin devamında yer almaktadır.

İnzibat yani askeri polis olma şartları, inzibat olmak için gerekenler, inzibat nedir? Askeri polislerle ilgili daha fazlası içeriğimizin devamında yer almaktadır.

Halk tabiriyle inzibat olarak bilinen askeri polisler, güvenlikten sorumlu bir kolluk kurumudur. Düzen ve tertibe en çok önem verilen meslekler arasında izibatlar yer almaktadır. Subay mevkiine yükselen kişiler ise İnzibat Subayı görevine getirilmiş olur.

Askeri Polisler Ne Yaparlar?

Askeri polisler, kışlada yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu bütün askerlerin denetiminden sorumludur. İnzibatlar askeriyede bulunmaması gereken bir davranış gördüğü zaman yaptırım uygulama yetkisine sahiptir. 2013 yılındaki düzenlemeye kadar inzibatlar, askerlik görevinden kaçan kişilerin tespitinden ve kışlaya getirilmesinden de sorumluydu. Ancak 2013 yılında yapılan değişiklikle artık asker kaçakları jandarmalar ve polisler tarafından tespit edilmektedir. İnzibat polisleri aynı zamanda askeriyeye ateş açılması gibi herhangi bir saldırı ve tehdit durumunda da silah kullanabilmektedir.

Sıkı denetime tabii tutulan yerlerde görülen ASİZ bantlı kişiler, inzibat polisleridir. Askeri polislerin resmi kıyafet giyme zorunluluğu yoktur. Ancak kollarında ASİZ yazılı bir pazubandı bulundurulması zorunludur. Bir düzenlemeye göre inzibatların koşmalarına yasak getirilmiştir. Bundan dolayı da bu kişiler, koşarak uzaklaşan birisini kovalayamazlar.

İnzibat Olmak İçin Neler Gerekir?

İnzibatlar, askerler ile ilgili yapılan inceleme sonucunda düzen ve tertip durumuna göre seçilirler. Yani bu işi yapmak isteyenlerin hali hazırda askerlik görevinin devam ediyor olması gerekmektedir. Rütbe sahibi TSK mensupları arasından seçilen inzibatların temizlik durumu da seçim esnasında dikkate alınacaktır.

Asker olmak için T.C. vatandaşı olmak şartı aranmaktadır. Kişilerin 20 yaşını doldurmuş olması gerekmekle birlikte Milli Savunma Üniversitesi’nin düzenlediği sınavdan yeterli puan alınmalıdır. Bir sonraki süreçte ise adaylar fiziki yeterlilik mülakatına tabii tutulacaklardır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.