Ana sayfa Genel Araç Kış Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır? ( Ticari ve Hususi Araçlar İçin...

Araç Kış Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır? ( Ticari ve Hususi Araçlar İçin Kış Bakımı ve Kışlık Lastik Uygulaması )

Sahip olduğunuz otomobilin trafikteki güvenliği için kışa hazır olması büyük önem taşır. Siz de bu anlamda aracınızın kışlık bakımı için gerekli uygulamaları yapmalısınız. Araç Kış Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır? İşte detaylar...

8
0

Sahip olduğunuz otomobilin trafikteki güvenliği için kışa hazır olması büyük önem taşır. Siz de bu anlamda aracınızın kışlık bakımı için gerekli uygulamaları yapmalısınız. Araç Kış Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır? İşte detaylar…

Hayatımızda ulaşımımızı kolaylaştıran ve bireysel olarak sahibi olduğumuz araçlarımız ile trafiğe çıkarken birçok konuda titiz davranmamız gerekmektedir. Bu titizlik hem kendi can güvenliğimiz hem de trafikte bulunan diğer bireylerin güvenliği için çok önemlidir. Bu konudaki en hassas hususlardan birisi de şüphesiz kış şartlarına karşı hazırlıktır. Kış şartlarına uygun olarak otomobilinizi hazırlamanız, aracınızın kayması, akaryakıtının donması, motorunuzun soğuğa dirençli olması açısından çok önemlidir. Bu olumsuzluklardan herhangi birisi sizin trafikteki sürüş kalitenizi ve güvenliğinizi otomatik olarak tehlikeye sokmaktadır. Siz de şimdi yazımızda ele alacağımız otomobillerin kışlık bakımı için gerekli uygulamaları doğru bir şekilde yaparak yaklaşan kış aylarında riskleri egale edebilirsiniz.

KIŞ LASTİĞİ KULLANMAK

Yasal olarak da kullanımı zorunlu hale getirilen kış lastikleri için birçok ilde uygulama zorunluluğu bulunan döneme girildi. Önümüzdeki aylarda Türkiye genelinde kış lastiği uygulaması başlatılmış olacak. Kış lastiği, karlı ve buzlu yollarda daha sağlıklı bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlar ve bu anlamda kış lastiğine sahip olmak da çok önemlidir. Çünkü aracınızın kış şartlarına uygun olmayan lastikler ile yola çıkması hiç ummadığınız bir anda manevra kontrolünü kaybetmenize ve kaymasına sebep olabilir. Haliyle de istenmeyen kazalara neden olabilirsiniz. İşte bu yönden kışlık bakım uygulamaları arasında temelde dikkat etmeniz gereken bir meseledir. 

ANTİFİRİZ KULLANMAK

Özellikle de soğuk iklim şartlarına sahip illerdeki bireylerin antifiriz kullanmaları muhakkak gereklidir. Antifiriz kullanımı bir zorunluluk arz etmesede aracınızın ömrü ve sürüş kaliteniz için yine önemli bir faktördür. Aracınızın soğutma sisteminde bulunan gazların ve sıvıların donmasını ve dolayısı ile bu sistemin bozulmasını engelleyecek olan bir uygulama olan antifiriz ile otomobil kışlık bakımı konusunda önemli bir uygulamayı yapmış olursunuz. 

MOTOR DENETİMİ

Genel olarak sahip olduğunuz taşıt kışlık bakım sürecinde motor denetiminden de geçmelidir. Motorunuzun yağ seviyesi ve dayanıklılığı konusunda mutlaka bilgi sahibi olmak adına bir servise giderek kışlık kontrolleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Zira aracınız hareket halinde iken meydana gelebilecek olan bir soğutma problemi yahut donma problemi trafik akışı içerisinde beklenmedik olumsuzluklara yol açabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here