Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Araba İçin Ödenmesi Gereken Taşıt Vergileri Hangileridir? İşte Ödemekle Yükümlü Olduğunuz Araç Vergileri!

Araç sahibi olmayı düşünüyorsanız, alım işlemlerinde aracın değeri dışında ödeyeceğiniz vergilerin yanı sıra araç sahibi olduktan sonra da ödemekle yükümlü olduğunuz vergilerin varlığından haberdar olmanızda fayda var.

Araç sahibi olmayı düşünüyorsanız, alım işlemlerinde aracın değeri dışında ödeyeceğiniz vergilerin yanı sıra araç sahibi olduktan sonra da ödemekle yükümlü olduğunuz vergilerin varlığından haberdar olmanızda fayda var.

Araç sahibi olmak masraflı bir iş. Araç sahibi olurken alım işlemleri sırasında aracın net değeri dışında ödemeniz gereken vergiler mevcut. Araç alımından sonra, araç kullanılırken de düzenli aralıklarla ödenen vergiler bulunmakta. Bu vergileri meraklıları için derledik…

 

- Advertisement -

1- Özel Tüketim Vergisi

ÖTV olarak sıkça işittiğimiz bu vergi araç satın alma işlemleri sırasında ödenen ilk vergidir. Özel tüketim vergileri Avrupa Birliği Uyum Yasaları kaynaklıdır ve arabalar dışında çeşitli varlıklar için de uygulanmaktadır. Ancak ödenmesi gereken ÖTV oranları her varlık için aynı olmadığı gibi her araç için de aynı değildir. Araçlar için belirlenen özel tüketim vergisi oranları motor silindir hacmine göre hesaplanır. Araçların motor silindir hacmi yükseldikçe ödenmesi gereken ÖTV de yükselir. Bunun başlıca sebebi aracın motor silindir hacmi yükseldikçe aracın değerinin de artmasıdır. Sıfır araç alacak tüketiciler için ÖTV masrafları araç alımı sırasında fiyatlara yansıtılır. Yani vergi ödemenize aracı satın aldığınız sırada başlarsınız.

2- Katma Değer Vergisi

Araç alımı sırasında ödeyeceğiniz vergilerden bir diğeri ise Katma Değer Vergisi yani KDV’dir. KDV’nin tanımını yapmak gerekirse, herhangi bir satış işleminde devlet tarafından belirlenen bir yüzdenin vergilendirilmesi olduğunu söylemek mümkün. KDV her ürün için farklılık göstermektedir. Arabalar için belirlenen KDV oranı ise %18 olarak sabittir. KDV’nin ÖTV’den sonra alınan bir vergi olduğunu bilmek gerek. Yani KDV hesaplanırken, vergisiz fiyat üzerinden değil ÖTV uygulanmış fiyat üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

3- Motorlu Taşıtlar Vergisi

Araç alımı gerçekleştikten sonra alınan vergiye Motorlu Taşıtlar Vergisi ismi verilir. Kısaltması MTV olan bu verginin miktarı araçtan araca değişiklik gösterir. Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl iki taksit halide ödenir. İlk taksit ödemeleri Ocak, ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında gerçekleşir. Bunun yanında aracın alım işlemleri sırasında da motorlu taşıtlar vergisi ortaya çıkmaktadır. Sıfır araç alırken ödenecek MTV araç satın alımı esnasında ortaya çıkar. Bazı araç satıcıları MTV bedelini karşılarken, bazı durumlarda bu vergiyi alıcılar karşılar. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.