Ana sayfa Sağlık Ambalajlı Satılacak Ürünler Konusunda Gelinen Son Nokta

Ambalajlı Satılacak Ürünler Konusunda Gelinen Son Nokta

Türkiye Perakendeciler Derneği Mustafa Altunbilek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile ambalajlı ürünler hakkında görüşeceğini açıkladı. İşte ambalajlı ürün konusunda gelinen son nokta.

7
0

Türkiye Perakendeciler Derneği Mustafa Altunbilek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile ambalajlı ürünler hakkında görüşeceğini açıkladı. İşte ambalajlı ürün konusunda gelinen son nokta.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından meyve ve sebze ürünlerinin ambalajlarıyla ilgili açıklama yapılmıştı. Gözler Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek’e çevrilmişken beklenen açıklama geldi.

Mustafa Altunbilek, Bakanlık’tan randevu talebinin alındığını ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak önerilerinin olduğunu ifade etti. Altunbilek, ambalajlama konusunda sonuna kadar destek verildiğini ancak soğutucu reyonlara gerek olmadığına dikkat çekildi.

Sebze ve meyvelerin yaşanan firelerin en aza indirilebilmesi adına atılan bu adımın büyük bir öneme sahip olduğu konuşuluyor. Özellikle de hızlı bozulan ürünlerde çok fazla fire verilmekte olduğuna dikkat ediliyor. Altunbilek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’ye randevu talebinde bulunulduğunu konuştu.

Bakana düzenlemelerle ilgili gerekli önerilerin sunulacağı aktarıldı ve önceliklerin her zaman müşterilerin taleplerini karşılamak olduğu ifade edildi. Ambalajlı satışların tüketiciyi halk pazarlarına kaydırmak gibi bir görev üstlendiğini ve aynı zamanda ambalajlı ürünlerin daha sağlıklı olacağı konuşuldu.

SOĞUK REYONLARA GEREK YOK

Altunbilek, marketlere soğuk reyon yapılmasıyla ilgili konuştu. Altunbilek, enerji giderlerinin ve dolap yatırımlarının en az 500 milyon TL’ye denk geleceğini aktardı. Bunun da ülke geneli için çok büyük bir masraf olabileceğine dikkat çeken Altunbilek, ürünlerin yüzde 5 daha pahalıya satılabileceğini söyledi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, ürünlerin her gün temiz ve organik bir şekilde halden temin edildiğini ifade etti. Bu durumda da soğuk hava reyonlarının sadece masrafları artıracağına dikkat çekildi. Konuya ilişkin yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

FİYAT ARTIŞLARI VATANDAŞLARDAN TEPKİLERİ ARTIRABİLİR

Soğuk dolapların yapımı çok yüksek meblağ ödemelerin yapılmasını zorunlu kılacaktır. Bunun yanında market zincirleri de ürün satışlarında zam yapacaktır. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve daha uygun ürünlere pazarda yer vermek adına yapılan bu adımın soğuk dolaplarla tam tersine döneceği konuşuldu.

Üstelik ambalajlı ürünler Türkiye’de bozulan ürünleri ortadan kaldıracak ancak vatandaşın buna uyum sağlayıp sağlamayacağı da henüz bilinmemektedir.

Konuya ilişkin kısa süre içerisinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’den açıklama yapması bekleniyor. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı ile Bakan Tüfenkçi’nin ne zaman görüşeceği henüz belirlenmemiştir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here