Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Almanya Nasıl Bir Ülkedir ? Coğrafi Konumu Ekonomisi Eyaletleri Nelerdir

Avrupa Kıtası’nın en büyük ülkelerinden olan Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya hakkında genel bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Avrupa Kıtası’nın en büyük ülkelerinden olan Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya hakkında genel bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Avrupa Kıtası’nın orta kısmında yer alan Almanya gelişmiş sanayisi ve dünyaca ünlü şehirleri ile dikkat çekmektedir. Dünyanın birçok yerinden göçler alan Almanya kozmopolit yapısı ile nüfus çeşitliliği açısından büyük bir ülkedir. Başkenti Berlin’dir. Ülkede resmi dil Almanca’dır. Aynı zamanda İngilizce de konuşulmaktadır.

Coğrafi Konumu
 

Alp Dağlarının zirvesi kabul edilen Zugspitze Zirvesi Almanya sınırları içerisinde yer alır. Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre, Fransa, Belçika ve Hollanda ülkeleri Almanya’ya komşu ülkelerdir. Kuzey Atlantik Okyanusu’na ait Gulf Stream akıntısı ile ülke iklimi ılımanlaşmaktadır. Avrupa’nın en önemli nehirlerinden olan Rhine, Tuna ve Elbe nehirleri Almanya sınırlarından geçmektedir.

Almanya Ekonomisi

Almanya en çok ihracat yapan ülkeler arasında 2. sırada yer almaktadır. ABD, Japonya ve Çin’den sonra dünyanın 4. büyük ekonomisine sahiptir.

Almanya’nın Eyaletleri

-Baden-Wüttermberg
-Bavyera
-Berlin
-Brandenburg
-Bremen
-Hamburg
-Hessen
-Aşşağı Saksonya
-Mecklenburg-Vorpommen
-Kuzey Ren – Vestfalya
-Rheinland – Pfalz
-Saarland
-Saksonya
-Sachsen – Anhalt
-Schleswig – Holstein
-Thüringen

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.