Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Alınacak Evin Tapusu Üzerinde İpotek Varsa Ne Yapmalı?

Ev almak istediğinizde alacağınız evin üzerinde ipotek olup olmadığı önem arz etmektedir. Eğer ipotekli bir evi almak istiyorsanız bunun için birkaç çözüm yolu bulunmaktadır.

Ev almak istediğinizde alacağınız evin üzerinde ipotek olup olmadığı önem arz etmektedir. Eğer ipotekli bir evi almak istiyorsanız bunun için birkaç çözüm yolu bulunmaktadır.

Konut almak kolay bir iş değildir. Kredi talebinde bulunmak, ev bulmak, evi araştırmak, ne kadar kredi çıkacağı gibi bir sürü sorunla uğraşırsınız ama en önemlisi de almak istediğiniz evin üzerinde ipotek olup olmadığını öğrenmektir. Bunun için Tapu dairesine gidip evin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer alacağınız ev ipotekli ise ne yapılabilir. Öncelikle almak istediğiniz evin ipotekli olduğunu öğrendiğinizde evi satan kişiyle konuşup evin ipotek nedenini öğrenmelisiniz. Eğer ipotek konut kredisi için konulmuş ise bankaya parayı ödeyerek ipoteği kaldırabilirsiniz. Ama bunun dışında konut kredisinden dolayı değilde başka gerekçelerle eve ipotek koyuldu ise o zaman kesinlike evi almak için birkaç kez düşünmelisiniz. 

Üzerinde ipotek olan bir evi almak istediğinizde konut kredisi kullanılabilir mi sorusuda oldukça kafa karıştıran sorulardandır. Burada da önemli olan konu ipoteğin hangi amaçla konuşduğudur. Eğer satın almak istediğiniz ev konut kredisi çekildiği için ipotekli ise sizin ödeyeceğiniz tutar ile evin ipoteği kaldırılır sizin çektiğiniz banka tarafından bu defa ipotek konur. Bu konuda önemli bir diğer husus ise diğer bankanın sizin çekeceğiniz bankaya bir bildirimde bulunmasıdır. Kalan bırcun ödenmesi durumunda ipoteğin kladırılacağını bankanıza bildirilmesi gerekir. Genel anlamda satın alacağınız evin ipotekli olup olmaması oldukça önemlidir. Burada asıl önemli olan ipoteğin neden konulmuş olduğudur. Eğer konut kredisi adıyla bir ipotek konulduysa sıkıntı yoktur ama başka gerekçelerle bir ipotek varsa bu ipoteğin kaldırılıp kaldırılmayacağını öğrenmeniz gerekmetedir. 

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.