Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Alerjik Hastalıklarla Karşı Karşıya Olanlarımız O Konuda Dikkatli Olunmalı

Alerjiye sebep olan temel durumun bağışıklık sisteminde yaşanan bir aksaklıktan kaynaklı olduğunu ve bu konuda insanlarımızın çok daha dikkatli olması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunan sağlıkçılarımız, konunun önemli noktalarının altını çizdi;

Alerjiye sebep olan temel durumun bağışıklık sisteminde yaşanan bir aksaklıktan kaynaklı olduğunu ve bu konuda insanlarımızın çok daha dikkatli olması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunan sağlıkçılarımız, konunun önemli noktalarının altını çizdi;
İki tür bağışıklık sistemi olduğunu belirten sağlıkçılarımız, özellikle de alerjiye sebebiyet veren bir bağışıklık türü olduğuna değindi. İki sistemin vücutta dengeli bir şekilde ilerlemiş olduğunu belirten uzmanlarımız, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin büyük bir öneme sahip olduğuna değindi. Bundan dolayı da ülkemizde çok yaygın olan gereksiz yere antibiyotik kullanılmasının pek çok hastalığın meydana gelmesine sebebiyet verebileceği belirtilmekte. Bundan dolayı da vatandaşlarımızın antibiyotik kullanımında çok daha dikkatli olması gerektiği belirtiliyor.

Uzmanların tavsiyesinin bulunmadığı noktalarda antibiyotik tüketilmemesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlarımız, aşırı derecede tüketilen antibiyotiklerin kişinin astım hastalığıyla karşı karşıya gelebilme ihtimalini çok ciddi oranda artırdığına değindi. Bununla birlikte alerjik hastalıklarının da meydana gelmesinin ana sebebinin de bağışıklık sisteminin dirençsiz kalması olduğuna değinildi. Bundan dolayı da özellikle de bağışıklık sistemi genç bireylerimize oranla daha güçsüz olan çocuklarımızın ve yaşlılarımızın bu konuda çok daha dikkatli olması gerektiği belirtildi. Çocuklarımızın daha az mikropla karşı karşıya kalmasını sağlayabilmek ve hastalıklara karşı direncinin artırılabilmesi adına antibiyotik tüketiminin yanlış olduğu belirtildi.

Antibiyotik Bağışıklık Direncinizi Düşürüyor

- Advertisement -

Hemen hemen her hastalıkta özellikle de ülkemiz vatandaşlarının hemen sarıldığı antibiyotiğin kimi hastalıklara etki etmediğini ve hatta gereksiz yere kullanılması sebebiyle de pek çok hastalığın önünü açabileceğine değinildi. Özellikle de 2 haftayı geçmeyen ve kişiyi yataklara düşürmeyen gribal enfeksiyon hastalığı için kullanılan antibiyotiğin gereksiz yere kullanıldığı belirtildi.

Alerjik hastalıklara karşı uzmanlarımızın tavsiye ettiği tedavi yöntemlerinin büyük bir öneme sahip olduğu belirtildi ve bununla birlikte özellikle de bu durum da aşı tedavisinin tavsiye edildiği belirtiliyor. Aşı tedavisinin kişinin ilaçlara olan gereksinimini azaltacağını veya tamamen ortadan kaldırabileceğini belirten sağlıkçılarımız, bu konuda ebeveynlerimizin de gerekli önlemleri alarak uzmanlarımızın önerdiği yöntemlere başvurulması tavsiye edildi ve gereksiz yere antibiyotik tüketiminin önlenmesinin büyük öneme sahip olduğu aktarıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.