Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Akıllı Telefon Almak İsteyenler İçin Kredi Kartı Konusu Çözülebilir

Cep telefonu satın alımlarında kredi kartı kullanımı 2014’den beri yasaklıydı. Şimdiyse Tüketici Hak Arama Derneği Başkanı Nihat Altay yeni bir kredi kartı önersini gündeme taşıdı.

Cep telefonu satın alımlarında kredi kartı kullanımı 2014’den beri yasaklıydı. Şimdiyse Tüketici Hak Arama Derneği Başkanı Nihat Altay yeni bir kredi kartı önersini gündeme taşıdı.

Türkiye’nin ekonomik açıdan düzenlemeleri arasında bir dönem zirve seviyelerde tüketicileri etkileyen uygulaması yeniden gündemde. 2014 yılının Şubat ayından bu yana cari açığı daraltmak ve cep telefonu harcamalarını kredi kartı ile taksitli yapmayı kısıtlamak amacı ile uygulamaya konulan taksitle cep telefonu alımına yasak uygulamasına yönelik Tüketici Hak Arama Deneği Başkanı Nihat Altay konuşma yaptı. Konu ile ilgili olarak düzenleme yapılabileceğine işaret eden Altay, bu yasanın tüketiciler tarafından çeşitli yöntemlerle aşılabildiğini belirterek farklı vadelendirmeler ile 6 milyon seviyelerinde bir satış yapıldığını açıkladı. 2016 yılına dek bu kadarlık bir satışın operatörlerin faturaları aracılığı ile uyguladığını beyan eden Nihat Altay bu konuya bir çözüm bulunması gerektiğini bildirdi.

VADE FARKSIZ ALIM DAHA AVANTAJLIYDI

- Advertisement -

Tüketicilerin ceplerinden vade farkı veya fatura üzerine ekstra ödeme yolu ile çıkan paraların cepte kalabileceğini açıklayan Altay, kredi kartı ile cep telefonu alımının kalkmasından sonra teknoloji mağazalarının kredi kullandırarak telefon aldırdığını ve operatör firmalarının da faturaya ek ödeme ile cep telefonu satışı yaparken çok yüksek meblağlarda vade farklı elde ettiğini açıkladı. Bu kapsamda uygulamanın ne cari açığa nede tüketiciye katkı sağlamadığını söyleyen Altay, kredi kartları ile alımlarda vade farksız satış olanaklarının olduğunu ve tüketicilerin böylelikle aşırı bedeller ödemeden istedikleri telefonları alabildiklerini aktardı. Uygulamaya yönelik amaçlarının tüketicinin ekstra ödeme yapacağı bedelin cepte kalmasını sağlamak olduğunu açıklayan Altay, farklı yöntemler ile cep telefonu satışı yaparak kâr elde edilmesinin önüne geçilmesinin daha doğru olduğunu bildirdi. Konu ile alakalı açıklamalarını gündeme taşıyan Altay, ilgili merciilere çağrıda bulunarak bu konuda en kısa sürede düzenleme yapılmasını talep ettiklerini söyledi. Binlerce cep telefonu tutkununu ilgilendiren konunun şimdilik resmi merciilerde ele alındığına dair bir paylaşım yapılmadı ancak yakın tarihte bir düzenleme gerçekleştirilebilir…

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.