Ana sayfa Teknoloji Akıllı Sürücü Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Akıllı Sürücü Denetim Sistemi

Akıllı Sürücü Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Akıllı Sürücü Denetim Sistemi

Trafiğe çıkan araba sayısının günden güne artması devlet yetkilerinin de bu konu üzerinde hassaslaşmasına sebebiyet verdi. Daha güvenli kara yolu taşımacılığı için kolları sıvayan bakanlık yeni sistem denemelerine başladı. Akıllı Sürücü Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? İşte detaylar...

5
0

Trafiğe çıkan araba sayısının günden güne artması devlet yetkilerinin de bu konu üzerinde hassaslaşmasına sebebiyet verdi. Daha güvenli kara yolu taşımacılığı için kolları sıvayan bakanlık yeni sistem denemelerine başladı. Akıllı Sürücü Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? İşte detaylar…

Akıllı Sürücü Uyarı Sistemleri

Ülkemizde bir çok dalda ve alanda farklı kurum ve kuruluşlar çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar çoğu zaman yürürlüğe girmese de ileri ki zamanlarda yürürlüğe girme ihtimali bile bizleri sevindiriyor.

Bu yapılan çalıştaylar bir tanesi geçen gün Ankara’da Trafik Güvenliği Ve Karayolu Taşımacılığı çalıştayında trafik kazalarını önlemek için çalışmalara başladı. Yapılan çalışmalarda en fazla dikkat çeken ise Akıllı Sürücü Uyarı Sistemi Oldu.

Akıllı Sürücü Uyarı Sistemi

Bu sistemin zorunlu hale getirilmesi çabaları hala devam ederken sistem içerisinde 3,5 milyon aracın olacağı gelen haberler arasında. Amerika’da ve Avrupa’da yıllardır kullanılan sistem birçok konuda sürücülere yardım eder nitelikte.

Sistem Neleri Kapsıyor ?

Özellikle uzun yol şoförlerinin uykusuzluk, sürekli direksiyon başında olmaktan dolayı yaptığı hatalardan dolayı bu sistemi zorunlu kılmaya çalışan Trafik Güvenliği Ve Karayolu Taşımacılığı Çalıştayı 3,5 milyon araç üzerinden sinyalsiz şerit değiştirme, aşırı hız, önünde ki araca fazla yaklaşma durumlarında sürücüyü uyarıyor.

Sistemin Maliyeti Ne Kadar ?

Bilgisayar yazılımına bağlı olarak uygulamaya konulması beklenen sistemin araç başına 3 bin Türk Lirası olması düşünülüyor. Oluşacak rekabetle ve çok sayıda aracın bu sisteme sahip olmasından dolayı fiyatlarda düşmeler olabileceği de aktarılan bir diğer konu. Trafik kazalarında hayatını kaybeden insanlar için bu miktar aslında çokta fazla değil. Bu sistem için zorunlu araç sigortalarına büyük işler düşebilir. Tabi buna sigorta şirketleri ne derece yanaşacak orası da ayrı bir soru işareti taşıyor.

Her ne kadar trafik kazalarını önleyecek bir yasa bulunmasa da bazı büyük otomotiv şirketleri bu sistemlere benzer bazı sistemleri bünyesinde barındırıyor. Bunlardan bazıları işe şu şekilde;

Ford

Çarpma önleyici sisteme sahip Ford son yıllarda tüketiciye sunmuş olduğu araçlarında bu sistemi kullanıyor. Herhangi bir araç veya canlıya çarpma olasılığı halinde sürücüyü uyarmaya yarayan bu sistem sürücü hiç bir şey yapmadığı takdirde kendi kendine arabayı durduruyor ve çarpma ihtimalini bir nebze olsun çözmüş sayılıyor.

Honda

Ford gibi yayaları ve araçları algılayabilen bir sisteme sahip olan Honda bu sistem sayesinde kaza riskini en aza indirmeyi amaçlıyor. Pedestrian Callisian Mitigation Steering adını verdiği sistemin Türkçe karşılığı ise yay çarpışma azaltma sistemidir.

Bu sistemlere benzer kaza riskini en aza indirmeyi amaçlayan diğer otomotiv şirketleri ise şöyle. Lexus, Mercedes-Benz, Subaru ve Volvo.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here