Ana sayfa Nedir Agit Nedir ne iş yapar?

Agit Nedir ne iş yapar?

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile ilgili merak edilen her şey haberimin detaylarında.

8
0

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile ilgili merak edilen her şey haberimin detaylarında.

Son günlerde çok fazla tartışılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) referandum sonrasında seçime yönelik raporunu açıkladı. Agit’in açıklamış olduğu bu rapor büyük tartışmalara sebep oldu. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Agit raporunu büyük tepki gösterdi.

Agit temsilcileri açıklamış oldukları raporda YSK’nın mühürsüz oy pusulalarına karşı almış oldukları kararın kanuna aykırı olduğunu belirtti. Aynı zamanda Agit yayınladığı raporda gerçekleşen referandumun uluslararası standartlara uygun olarak yapılmadığını da belirtti. Yayınlamış olduğu raporla dikkatleri üzerine çeken Agit ise vatandaş tarafından da merak edilen teşkilarlardan biri oldu. Tartışmaların odağında olan Agit ile ilgili merak edilenler haberimizin devamında.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Nedir?

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı” (AGİK) adı altında 1970’li yılların başında soğuk savaş koşullarındaki Avrupa’nın bölünmüşlüğüne son verilmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve katılan devletler arasında bu amaca yönelik işbirliğinin geliştirilmesi düşüncesiyle kurulmuş teşkilattır.

AGİT’in görevi Doğu ve Batı arasında çok taraflı bir müzakere ve diyalog forumu olarak belirlenmiştir. 1975’den 1990’a kadar AGİT, yeni yükümlülüklerin ele alındığı ve uygulamaların gözden geçirildiği bir dizi konferans ve toplantılar şeklinde devam etmiştir. 1990 yılında yapılan Paris Zirvesi soğuk savaş sonrası dönemde ortaya çıkan tehlikeleri karşılamayı amaçlayan bir kurumsallaşmanın başlangıcını işaret etmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here