Ana sayfa Kimdir Adına Camii Yapılan Melike Hatun Tarihte Kimdir? İşte Melike Hatun’a Ait Bilgiler!

Adına Camii Yapılan Melike Hatun Tarihte Kimdir? İşte Melike Hatun’a Ait Bilgiler!

Türk tarihine birçok eser bırakan Melike Hatun'un adını taşıyan cami 27 Ekim itibari ile ibadete açıldı. 7 bin kişinin ibadet etmesini sağlayacak olan yapıt için açılış töreninde yoğun bir ilgi gösterildi.

7
0

Türk tarihine birçok eser bırakan Melike Hatun’un adını taşıyan cami 27 Ekim itibari ile ibadete açıldı. 7 bin kişinin ibadet etmesini sağlayacak olan yapıt için açılış töreninde yoğun bir ilgi gösterildi.

27 Ekim 2017 itibari ile ibadete açılan Melike Hatun Camii, Ankara’nın Ulus ilçesinde Erbakan Meydanında çevre düzenlemesi projesi ile Osmanlı mimarisi göz önüne alınarak inşa edilen ve 7 bin kişinin aynı zamanda ibadet edebilmesi amaçlanıyor. 

Melike Hatun Cami 3 bin 600 metrekare alan içerisinde kadınların ve erkeklerin ibadet etmesi sağlanacak. Caminin inşa edilme sürecinde oldukça titizlikle bir çalışma sürdürüldü. Kubbe çapı 27 metre, yüksekliği ise 43 metredir. Aynı zamanda 4 minarenin her biri 72 metre olmakla birlikte Marmara taşı kullanılmıştır. Ana kubbe için bakır alem kullanılmış ve 8 metre 20 santimetre olarak inşa edilmiştir. Öte yandan camide 16 adet mermer kitabe bulunuyor.

Caminin işçiliği Konya’da yapılmıştır. Ahşap ve çivisiz kündekari kapı kullanılmıştır. Bir ana giriş olmak üzere, 2 hünkar mevt, 2 yan, 12 minare ve 1 adet imam odası kapısına sahip camide 38 pencere kepengi yer almaktadır. Caminin giriş kapıları üzerine altın varak, sedef, bağ ve fildişi işlemeli kitabeler bulunuyor.

Birçok yapıtta imzası bulunan Muharrem Hilmi Şenalp eseri camide süsleme olarak İznik çinisi kullanılmıştır. Aynı zamanda da Hattat Hüseyin Kutlu’nun çizgileride cami mimarisinde yerini almıştır. Tezyinat işi ise teship sanatçısı olan Semih İrteş ile yapılmıştır.

Melike Hatun Kimdir?

14. yüzyılda varlıklı bir ailenin mensubu olan Melike Hatun aynı zamanda Sultan Hatun olarak ta bilinir. En eski kayıtlara göre 14. yüzyılda yaşadığı ve aslen Ankara’lı olduğu bilinen Melike hatun, Türk’lerin tarihine cami, medrese, hamam, çeşme ve bahçe gibi birçok yapıt hediye etmiştir. Aynı zamanda Kabri Taşçılar Sokakta kendisine ait vakıf bahçesi bulunmaktadır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here