Ana sayfa Genel Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları ve İKM Alımında 35 Yaş...

Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları ve İKM Alımında 35 Yaş Beklentisi

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada infaz koruma memuru alımı yapılacağı duyuruldu. Memur alımı kontenjanı ne? Aranan şartlar neler? Detaylar haberimizde...

7
0

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada infaz koruma memuru alımı yapılacağı duyuruldu. Memur alımı kontenjanı ne? Aranan şartlar neler? Detaylar haberimizde…

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 3 bin 500 kişilik infaz koruma memuru alımı yapılacağı duyuruldu. Haberimizde infaz koruma memurlarında aranan şartlardan, yaş sınırı beklentilerinden bahsedeceğiz.

İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları ve İKM Alımında 35 Yaş Beklentisi

İnfaz koruma memuru alımlarının, bu yıl itibari ile yıl sonundan önce tamamlanması bekleniyor. Kesin şartlar ve başvuru detayları için kurumun alım ilnanını dikkatlice incelemekte fayda var.

İntenetteki birçok kaynak site infaz koruma memuru alımı ile ilgili bilgilendirme sağlasa da kesin başvuru şartları ve bilgilendirmeler için yayımlanan ilana bakmak atlanmaması gereken bir nokta.

İKM alımlarında 35 yaş beklentisi konuşuluyor ancak belirtmek gerekir ki şu an hala 30’da ve değişmiş değil. 

İnfaz Koruma Memuru Alım Şartları Nelerdir?

Aşağıda bahsedeceğimiz şartların tamamını kapsamadığını belirtmekte fayda var. Özellikle ikm alımı için boy, kilo, sağlık gibi özel durumların şartlarına ana kaynaktan ulaşmanız daha faydalı olacaktır. Şartların tamamı ve başvuru detayları ile ilgili eksiksiz bilgiye alın ilanının başvuru bölümünden ulaşabilirsiniz.

Başvuru şartlar kısa bir özetle şu şekilde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve haklarından mahrum durumda olmamak. 
  • Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması.
  • İKM başvurusu için adaylarınKPSS 2016’dan en az 70 puan almış olmaları gerekmekte.
  • Değerlendirmede lisans mezunları için KPSS 2016 KPSSP3, önlisans için KPSSP93 ve ortaöğretim mezunları için 2016 KPSSP94 ouan türü esas alınacaktır.
  • Boy, kilo, sağlık ve askerlik için mevzuata bakmak gereklidir, çünkü bazı güncellemeler söz konusu.
  • 18 yaşından büyük, lise ve dengi okullardan mezun herkes infaz koruma memuru alımı ilanına başvurabilir.

İnfaz Koruma Memuru Yaş Şartı Kaçtır?

Son dönemde ilgili çevrelerce en çok konuşulanlardan biri de infaz koruma memuru alımlarında yaş sınırının 35’e çekilip çekilmeyeceği. 657’ye göre genel alımlarda şu anki yaş sınırı hala 30 olarak görülüyor. 4/B’de de durum aynı olunca adayların bu yaş sınırının 35’e çekilmesi isteği de sürekli gündeme geliyor.

Güncel durumdan bahsetmek faydalı olacaktır: Ocak ayı itibariyle 30 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor. 2017’nin bitmesine az bir süre kala alım olursa, sınır da 1 Ocak 1987 oluyor. 

30 Bin İnfaz Koruma Memuru Alımının Yapılması Bekleniyor

17 bin 500’ü erkek, 17 bin 500’ü kadın olmak üzere toplamda 30 binin üzerinde infaz koruma memuru alımı yapılacak. Kadın ve erkek sayısı eşit olarak belirlenmiş. Görüşmeye çağırılacak adayların önceliği KPSS başarılarına göre yukarıdan aşağıya doğru olacak.

Alımlar Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkiferi Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here