Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Açık uçlu sorular nasıl olacak? Cevaplar nasıl okunacak?

Kısa bir süre önce 2017 yılında gerçekleştirilecek olan LYS sınavında açık uçlu soru ve kısa cevaplı soruların da sorulacağını duyurmuştu. Açık uçlu soru örnekleri yazımızda.

Kısa bir süre önce 2017 yılında gerçekleştirilecek olan LYS sınavında açık uçlu soru ve kısa cevaplı soruların da sorulacağını duyurmuştu. Açık uçlu soru örnekleri yazımızda.

ÖSYM yayınladığı yeni bir duyuruyla açık uçlu soru ve kısa cevaplı soruların nasıl olacağına dair aydınlatıcı bilgiler verdi. İşte detaylar.

Yapılan açıklamaya göre kısa soruların yanıtları öğrenciler tarafından cevap kağıdının belirtilen yerlerine yazılacak ve/veya kodlanacaktır.  Bu alanlara ek olarak cevap kağıtlarının arka tarafında bu soruların optik cevapları için ayrılmış bir bölümde bulunacak.  Cevapların değerlendirme aşamasında ise bir değişiklik yok. İşaretlenen alanlar optik tarayıcılarla okunarak adayın işaretlediği şık belirlenmiş olacak. Öğrencilerin özellikle dikkat etmesi gereken şey ise cevaplarını doğru kodlamaktır. Zira doğru yazılmış olsa bile yanlış kodlanan, ya da kodlaması yapılmayan cevaplar değerlendirmeye alınmayacak. 

- Advertisement -

Kaç Adet Klasik Soru Sorulacak?

ÖSYM’nin yayınladığı LYS kılavuzuna göre LYS-2’de yar alan Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerinin her birinde 1 adet kısa cevap sorusu bulunacak.  LYS-3’teki Türk Dili ve Edebiyatı testinin 2 sorusu, Coğrafya-1 testinin 1 sorusu, kısa cevaplı ya da açık uçlu soru şeklinde olacaktır.  LYS-4’teKİ Tarih ve Çoğrafya-2 testlerinde de birer soru olmak üzere Felsefe ve Din Kültürü testlerinden de adayların tamamı için 1 adet soru sorulacak. Yabancı dil testlerinin yer aldığı LYS-5’ten ise 3 adet soru sorulacak.
ÖSYM TARAFINDAN VERİLEN AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.