Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Açık Uçlu Sınavın Zorlukları Nedir? Yeni Sınav Sistemi ile İlgili Detaylar

Yeni sınav sistemi ile gündeme gelen ‘açık uçlu’ sınav sisteminin zorlukları nelerdir? Detaylar içeriğimizde.

Yeni sınav sistemi ile gündeme gelen ‘açık uçlu’ sınav sisteminin zorlukları nelerdir? Detaylar içeriğimizde.

Ülkemizde sık sık değişen sınav sistemleri ile ilgili öğrenci ve velilerin kafaları bir hayli karışık. Son olarak değişen liselere giriş sınavı olan TEOG kaldırılmış, yeni sistem ile ilgili detaylar gelmeye başlamıştır. Başbakan Binali Yıldırım, TEOG yani Temel Eğitimden Orta eğitime Geçiş sınavı ile birlikte test soruları içeren sınavlar yerine açık uçlu sınav sisteminin geleceğini aktardı.

Yeni sistemde uygulanacak olan açık uçlu sınav sistemi tek başına uygulanmayacak. Öğrencilerin ilköğretim 5,6,7 ve 8. sınıftaki yıl sonu puanlarının ortalamaları alınarak 8. sınıf sonunda yapılacak olan açık uçlu sınav sistemi ile öğrencinin bu sınavdan alacağı puan eklenerek bir puan oluşturulacak ve öğrencilerin liselere giriş puanları belli olacaktır. Açık uçlu sınav sistemi ile sınavlar yoruma dayalı olacak ve bunun sonucunda öğrencinin ilgisinin hangi alanda olacağı tespit edilecek. Sporla ilgili olanlar spor okullarına, müzik ile ilgili olanlar müzik okullarına, ya da sosyal bilimler ile ilgili olan öğrenciler bununla ilgili okullara yönlendirilecekler. Öğrenciler derslerine normal düzeninde çalışmalara devam etmelilerdir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi 5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan yıl sonu puanları da liseye girişte etkili olacak.

- Advertisement -

Geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir Kolejleri tarafından Antalya’da düzenlenen Eğitim Liderleri Zirvesi’nde Liseye Geçiş Sistemleri Değerlendirme Çalıştayı düzenlendi. Eğitimcilerin katıldığı konferansa OECD PISA Direktörü Andreas Schleicher de canlı bağlantı üzerinden konferansa katılarak bazı açıklamalarda bulundu.

Andreas Schleicher, test soruları ile öğrencilerin farklı kriterlerdeki bilgilerini ölçmenin mümkün olmadığını, açık uçlu yani yoruma dayalı soruların ise öğrencilerin, bilgisini, yaratıcılığını, analitik düşünme özelliğini ve eleştirelliğini ölçmeye yardımcı olduğundan bahsetti.

Açık uçlu sisteme geçiliyorsa bu sistemde değerlendirme yapacak olan öğretmenlerin, iyi eğitilmesi gerektiğini, gizliliğin sağlanmasını ve daha yaratıcı çalışmalar yapılması gerektiğini savunmuştur. Ayrıca Türkiye’nin de diğer OECD üye ülkeler gibi bu sisteme geçmesinden mutluluk duyduğunu da aktardı.

TEOG SİSTEMİ NASILDI?

Öğrenciler TEOG sistemi ile 8. sınıf sonunda matematik, fen ve teknoloji, T:C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden oluşan ve her bir dersten 20 soruluk bir sınava giriyorlardı. 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.