Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Açık Liseye Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları neler?

Öğrenim hayatına bazı sebeplerden dolayı devam edemeyen ve artık okulunu bitirmek isteyen öğrenciler Açık liseye devam edebilirler. Peki, kimler başvuruda bulunabilir.

Öğrenim hayatına bazı sebeplerden dolayı devam edemeyen ve artık okulunu bitirmek isteyen öğrenciler Açık liseye devam edebilirler. Peki, kimler başvuruda bulunabilir.

Açık Lise, eğitim ve ğretim hayatından tasdiknamesini alarak yarıda bırakan kişilerin tekrar öğrenim hayatına devam etmesi için verilen bir haktır. Açık lise sınavalrına girerek aldıkalrı puana göre bir üst sınıfa atlayan öğrenciler 4 yılı tamamladıktan sonra Açık lise diplomasına kavuşurlar. Tabi bunun için bazı şartlar ve yapılamsı gereken maddeler vardır. 

 Açık öğretim Lisesi yeni kayıt işlermleri için bşavurulması gereken kurum tüm Halk Eğitimi ve mesleki Eğitim merkezleridir. Bu merkezlere açık lise olarak kayıt yaptırmak isteyenler bazı başvuru şartlarını yerine getirmek zorundadır.

- Advertisement -

 Açık Liseye kimler Başvurabilir?

 İLköğretim veya ortaokul mezunları, liseden tasdikname ile ayrılanlar, denklik belgesinde lise okuyabilecek olanlar kayırlatını yatırma şansını elde ederler. 

Başvuru Şartları  Neler?

Açık Liseye başvuruda bulunmak için bazı başvuru şartlarını yerine getirmek gerekir.

– TC beyanı

– 1 adet fotoğraf

– Öğrenim belgesi-Dekont

– Öğrenci formu(iritbat bürosuna verilecek)

 Eğitim ve öğretim hayatına ara veren öğrenciler bu başvuru koşullarını kabul ettikten sonra ve  tüm şartları yerine getirdiklerinde kayırlarını yaptırabilirler. Yarım kalan eğitim ve öğretim hayatı tamamlanmış olur. 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.