Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları neler?

Meclise sunulacak olan yeni yasa tasarısı ev hanımlarını sevindirdi! 25 yıl evli kalan sigortasız ev hanımları da emekli olabilecekler. Peki şartlar neler?

Meclise sunulacak olan yeni yasa tasarısı ev hanımlarını sevindirdi! 25 yıl evli kalan sigortasız ev hanımları da emekli olabilecekler. Peki şartlar neler?

Meclise yakın tarihte taşınması beklenen bir yasa tasarısı gündemde büyük yankı uyandırdı. Ev hanımlarını ilgilendiren yasanın içeriği ise bir hayli motive edici. Sigortalı olmayan ve 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olabilmesi için hazırlanan yasanın detayları paylaşıldı. Meclisten onay alması ve yürürlüğe girmesi halinde emekli maaşı ve sigortası kapsamında olabilecek olan ev hanımları için heyecan ise dorukta.

ŞARTLAR NELER?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gerçekleştireceği uygulama için aranan en temel şart 25 yıl boyunca evli kalmak. SGK ile hiçbir bağı bulunmayan ev hanımlarının hiçbir zaman ek gelir veya maaş elde etmemiş olması gerekiyor. Şimdilik şartları bunlar olan uygulama için bir yaş sınırı tanımının da oluşturulacağı bilgisi paylaşıldı. Önümüzdeki günlerde meclisten gelecek haber merakla bekleniyor.

Borçlanma Neye Göre Belirlenecek?

Geçmiş yıllarda sigorta girişi yapılmış fakat prim ödemesi yapılmamış veya aksatılmış 25 yıl evli kalan hanımlar için borçlanma, geriye dönük eksik prim ödemeleri üzerinden gerçekleşecek.

Günlük 18,96 türk lirası olarak belirlenen ödeme ile sigorta girişinin yapıldığı günden emeklilik için tamamlanması gerekli gün kadar borçlanma söz konusu olacak. 

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Seher diyor

    Sigorta başlangıcı olmayanlar da bu kanundan yararlanabilecekmi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.