Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

2022 sayılı kanun ile Engellilere maaş verilmesinin ardından okuyucularımızdan sıklıkla engelli maaşı nasıl alınır kimler hangi koşullarda engelli maaşına başvurabilir şeklinde sorular alıyoruz.

2022 sayılı kanun ile Engellilere maaş verilmesinin ardından okuyucularımızdan sıklıkla engelli maaşı nasıl alınır kimler hangi koşullarda engelli maaşına başvurabilir şeklinde sorular alıyoruz.

Engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak insanlık görevidir. Zor olan hayatları onlara yapacağımız ufak desteklerle daha kolay ve güzel hale gelmektedir. Bunun için çeşitli kurum ve kuruluşlar ellerinden gelen tüm desteği engelli kişilere yapmaktadır.  Engellilerin hayatlarını devam ettirebilmeleri için her ay düzenli olarak maddi destek almaları gerekmektedir.

Engelli maaşı nasıl alınır? Devlet, engelli vatandaşlara bazı kanunlar çerçevesinde her  3 ayda ödenecek maaş yardımı yapmaktadır. Aklınızdaki tüm sorulara bu haberimizde yanıt vermeye çalışacağız. Her engelli vatandaşın bu haktan yararlanabilmesi için bazı başvuruları yapmaları gerekmektedir. 

- Advertisement -

Yasal hakları olan bu maaşı  alabilmek için neler yapmaları gerekir? Engelli maaşı nasıl alınır?
2022 engelli maaşı alabilmek için engelli kişinin %40 engelinin bulunması gerekir. Bu durumu ilgili hastanelerce belgelendirilmesi gerekir. 

Bu maaşı alabilmek için engelli bireyin yaşadığı aile ortamında olan gelire de dikkat edilmektedir. Bir evin içerisinde ikamet eden kişilerin her birine düşen payın asgari ücretin 3’te 1’i kadar olması gerekir. Ayrıca  bu sınırlamaya 16 yaşından küçük aile bireyleri dahil edilmemektedir. Engelli maaşı almak isteyen engelli vatandaşlar belgelerini hazırladıktan sonra bulundukları yerdeki vakfa başvurmaları gerekir. 

Evde bakım maaşı alan kişi engelli maaşı alabilir mi?

Engelli bireylerin evde bakım maaşını düzenli olarak aldıklarında, aynı zamnda engelli maaşı almaları da mümkündür. Aldığınız maaşın 3’te 1’ini geçmediği sürece evde bakım maaşını almanız bir sorun teşkil etmeyecektir. 
 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.