Ana sayfa Finans 2019’da Dolar Artar Mı? Düşer mi? Ekonomistlerin Önğörüleri Ne

2019’da Dolar Artar Mı? Düşer mi? Ekonomistlerin Önğörüleri Ne

Türkiye'nin ekonomik açıdan girdiği dalgalı sürecin devamı nasıl bir geleceği getirecek ve 2019'de Dolar artar mı sorularına yazımızda cevap arayacağız.

7
0

Türkiye’nin ekonomik açıdan girdiği dalgalı sürecin devamı nasıl bir geleceği getirecek ve 2019’de Dolar artar mı sorularına yazımızda cevap arayacağız.

Dünya ekonomisinde son yıllarda yaşanan dalgalanmalar büyük ölçüde Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Küresel piyasalar başta ülkelerin politik tutumlarından yüksek seviyelerde etkilenirken, ülkelerin birbirleri arasındaki ithalat, ihracat ve siyasi temaslar da son dönemdeki gerginlikler nedeni ile ekonomiyi olumsuz etkiledi. Türkiye gündeminde ise Dolar ve Borsa meselesi bir türlü dinginlik kazanamadı. Eylül ayının ortalarına dek değer kazanan Türk Lirası, Irak meselelerinden etkilenerek Dolar karşısında gerilemeye başladı. Bu gerileme başlarda hafif şiddette iken daha sonra ise artış hız kazandı. Birçok vatandaş ise bu defa yaklaşan 2019 ile birlikte yeni yıldaki uygulamalar sonrasında Dolar geriler mi merak etti.

FAKTÖR SAYISI ÇOK FAZLA

Bilindiği üzere Dolar yalnızca Türkiye’nin kendi politikaları ile etkilenen bir para birimi değil. Türk Lirası’na değer kazandırmak isteyen Maliye piyasadaki Türk Lirası arzını azaltacak olursa ancak bu durumda Dolar’da bir gerileme olacağını düşünebiliriz en basit olarak ancak pek tabii ki Amerika’nın faiz kararları ve Trump’ın Orta Doğu ilişkilerindeki söylemlerine paralel olarak gerçekleşen olaylar da Dolar’ı etkileyecektir.

Bu kapsamda şimdiki durumdan 2019’da bakacak olursak Orta Vadeli Program kapsamında vergilerin artırılması para arzını azaltacaktır. Bu durum doğal olarak Türk Lirası’na değer kazandıracaktır. Öte yandan Türkiye’nin büyüyen cari açığı nedeni ile 2019 yılı boyunca yüksek bir hızla değer kazanımı da olmayabilir. JPMorgan ise 2019 için Türk Lirası’nın 3.40-3.45 seviyelerinde yer alacağını tahmin eden bir beyanda bulunmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here