Ana sayfa Eğitim 2019 YKS Tarih-2 Konuları ve Soru Dağılımları

2019 YKS Tarih-2 Konuları ve Soru Dağılımları

Değişen sınav sistemi ile gelen ve ilk kez yapılacak olan 2019 Yüksek Öğretim Kurumları Seçme Sınavı Tarih alanında çıkacak olan sınav konuları açıklandı. Buna göre milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren sınava dair detaylar!

5
0

Değişen sınav sistemi ile gelen ve ilk kez yapılacak olan 2019 Yüksek Öğretim Kurumları Seçme Sınavı Tarih alanında çıkacak olan sınav konuları açıklandı. Buna göre milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren sınava dair detaylar!

Son zamanlarda gündemi epeyce meşgul eden konulardan birisi olan üniversite sınavının kalkacağının ve yerine başka bir sistemin getirileceğinin açıklanması milyonlarca öğrenciyi merakla bir bekleyiş sürecine itti.  Bunun üzerine açıklama yapan YÖK başkanı Yekta Saraç yeni düzenlemeyle YGS – LYS sisteminin kaldırıldığını ve yerine daha kısa sürede bitecek olan ve öğrencilerin stres yükünün hafifletilmesi amacıyla tek bir sınav sisteminin getirileceğini açıkladı. Buna göre yeni sistemin adının Yüksek Öğretim Kurumları Seçme Sınavı olacağı açıklandı. Bu sınava göre öğrenciler diğer sınavlara göre daha az sınav sorusu çözerek tek bir oturumda sınavlarını bitirebilecekler.Daha öncesin de bir çok defa değiştirilen üniversitelere giriş sınavının bir türlü aranılan sistemler olamaması ve sürekli sınav sisteminin değişmesi üniversiteye girmeyi bekleyen milyonlarca insan üzerinde gerginliği ve merakı daha da artırdı.Sınavsız giriş için bir çalışma bekleyen öğrenciler yeni gelen sisteminde sınav ile olucak olması bekledikleri gibi bir sonuç doğurmadı. Önce ki dönemlerde yapılmamış olan ve ilk kez yapılacak olan bu sınav sisteminin öğrenciler üzerinde nasıl bir etki ve başarı bırakacağı şimdiden merak konusu. Son açıklamalara göre 2019 Yüksek Öğretim Kurumları Seçme Sınavı (YKS)’de çıkacak olan Tarih konuları açıklandı.

                    Buna göre 2019 YKS tarih soruları şu şekilde oluşacak;

 

 

 

1-Tarih Bilimi

2-Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar

3-İlk Türk Devletleri

4-İslam Tarihi ve Uygarlığı

5-Türk-İslam Devletleri

6-Türkiye Tarihi

7-Beylikten Devlete (1300-1453)

8-Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453-1600)

9-Arayış Yılları (17. Yüzyıl)

10-Avrupa ve Osmanlı Devleti (18. Yüzyıl)

11-En Uzun Yüzyıl (1800-1922)

12-1881’den 1919’a Mustafa Kemal

13-Milli Mücadele’nin Hazırlık Dönemi

14-Kurtuluş Savaşı’nda Cepheler

15-Türk İnkılabı

16-Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri

17-Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası

18-Atatürk’ün Ölümü

19-Yüzyılın Başlarında Dünya

20-İkinci Dünya Savaşı

21-Soğuk Savaş Dönemi

22-Yumuşama Dönemi ve Sonrası

23-Küreselleşen Dünya

24-Türklerde Devlet Teşkilatı

25-Türklerde Toplum Yapısı

26-Türklerde Hukuk

27-Türklerde Ekonomi

28-Türklerde Eğitim

29-Türklerde Sanat

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here