Ana sayfa Eğitim 2019 YKS Tarih-1 Konuları ve Soru Dağılımları

2019 YKS Tarih-1 Konuları ve Soru Dağılımları

2019 yılında düzenlenecek olan ilk YKS sınavında çıkacak Tarih-1 konuları ve soru dağılımlarını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

9
0

2019 yılında düzenlenecek olan ilk YKS sınavında çıkacak Tarih-1 konuları ve soru dağılımlarını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde 2017-2018 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalar ile liselere giriş sistemi ve üniversitelere giriş sistemi değiştirilmişti. Başbakan Binali Yıldırım üniversitelere girişte kullanılacak yeni yöntemin isminin YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) olduğunu açıklamış, YGS ve LYS sisteminin kaldırıldığını açıklamıştı.

YKS SİSTEMİ İLE NELER DEĞİŞTİ?

YKS sistemi ile artık sınavlar haziran ayının bir hafta sonunda yapılıp bitirilecek. YGS ve LYS arasındaki süre gibi bir süre bulunmayacak. Adaylar cumartesi günü yapılacak olan TYT (Temel Yetenek Testi) sınavı girecek. Ardından öğlen yapılacak oturumda alan dersleri ile ilgili sınavlara girecekler. İlk oturumda çözülecek olan TYT testinde, adaylara Türkçe ve Matematik derslerinden sorular yöneltilecek. 2. oturumda ise adaylar, Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler Testi, Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşan testleri çözecekler. 

YKS SİSTEMİNİN YGS-LYS SİSTEMİNDEN FARKLILIKLARI

YKS sistemi ile oturumlar arasındaki zaman farkının kaldırıldığını bahsetmiştik. Ancak bazı değişiklikler daha gerçekleşmiştir. YKS sisteminde, diğer sistemde 18 olan puan türü sayısı, 4 puan türüne düşürülerek daha yalın bir sistem oluşturulmuştur. Ayrıca 200 ve üzeri puan aldıkları takdirde puanları bir sonraki yıl da geçerliliğini koruyacak.

2019 YKS TARİH-1 KONULARI VE SORU DAĞILIMI

-Tarih Bilimine Giriş 

-Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar

-Eski Türk Tarihi

-İslam Tarihi

-Türk İslam Devletleri

-Türkiye Tarihi

-Beylikten Devlete

-Dünya Gücü Osmanlı Devleti

-Yeniçağ Avrupası

-Osmanlı Kültür ve Medeniyeti

-Arayış Yılları

-18. Yüzyılda Değişim ve Diplomasi

-En uzun Yüzyıl (1800-1922)

-20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti

-1. Dünya Savaşı Milli Mücadeleye Hazırlık Dönemi

-Kurtuluş Savaşında Cepheler

-Türk İnkilabı

-Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri

-Türk Dış Politikası

2019 yılı YKS sınavında sorulacak Tarih konularına göre soru sayısı tahminlere göre YGS ile aynı olacağı yönündedir. 2017 YGS soru dağılımları ise şu şekilde: Tarihe Yardımcı Bilim Dalları, Asya Hun Devleti, Abbasi Devleti,  Türkiye Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti Balkan Siyaseti, Osmanlı Kültür ve Uygarlığı, Osmanlı İktisadi Anlayışı, Osmanlı Dağılma Dönemi, 1. Dünya Savaşı Osmanlı Rus İlişkileri, Lozan Barış Konferansı, TBMM’nin Açılması, Teşkilat-i Esasiye Kanunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bağımsızlığa Verdiği Önem, Türkiye’nin Dış Politikası, Atatürk İlkeleri konularından birer soru sorulmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here