Ana sayfa Eğitim 2019 YKS Kimya Konuları ve Soru Dağılımı

2019 YKS Kimya Konuları ve Soru Dağılımı

2019 yılında üniversitelere girişte kullanılacak yeni sistem olan YKS'de Fen Bilimleri Testindeki Kimya konuları ve soru dağılımını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

4
0

2019 yılında üniversitelere girişte kullanılacak yeni sistem olan YKS’de Fen Bilimleri Testindeki Kimya konuları ve soru dağılımını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda üniversitelere girişte sınav sisteminin değiştirildiğini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, 2018-2019 eğitim öğretim döneminden itibaren YGS ve LYS sınavlarının kaldırıldığını, bundan sonra Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) uygulanacağını aktarmıştı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalarda, YKS’nin YGS ve LYS sınavlarından farkları ise YKS sisteminde sınavlar haziran ayında tek bir haftasonunda yapılıp bitirilecek. YGS ve LYS sisteminde adaylar Mart ayında YGS sınavına girdikten sonra Haziran ayında LYS’lere giriyorlardı. YKS sisteminde adaylar cumartesi günü yapılacak olan sabah ve öğlen oturumları ile sınavları tamamlamış olacaklar. Ayrıca pazar günü yapılacak olan dil sınavına girecekler. Bir diğer farklılık ise puan türleri sayısında değişiklik. YGS ve LYS adayların sonuçları 18 puan türünde belirleniyordu. YKS’de ise bu sayı 4’e düşürülmüştür. Ayrıca YKS sisteminde 200 ve üzeri puan alan adayların puanları bir sonraki yıl da geçerliliğini koruyacak.

YKS sınavı için adaylar ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde 40ar soru yani toplamda 160 soru çözecekler.

2018 YKS KİMYA TESTİ KONU DAĞILIMI VE SORU SAYILARI

2018 yılında yapılacak YKS sınavında Kimya testinde çıkacak olan konular:

KİMYA KONULARI:                            

-Moden Atom Teorisi                         

-Kimyasal Hesaplamalar

-Gazlar

-Sıvı Çözeltiler

-Kimya ve Enerji

-Tepkimelerde Hız

-Kimyasal Denge

-Sıvı Çözeltilerde Denge

-Kimya ve Elektrik

-Karbon Kimyasına Giriş

-Organik Bileşikler

-Hayatımızdaki Kimya

2019 yılı Kimya konuları için soru dağılımı henüz açıklanmamıştır. Ancak geçtiğimiz yıllarda uygulanan LYS sınavlarındaki kimya testleri ile aynı olması mümkündür. Buna göre konulara göre soru sayısı şu şekilde olabilir: Atomun yapısı, Gazlar, Çözeltiler, Çözünürlük Dengesi, Çekirdek Kimyası, Mol, Bileşikler, Hayatımızdaki Kimya ve Kimyasal Bileşikler Arası Etkileşim konularından 1 soru, Periyodik Sistem, Kimyasal Reaksiyonlar ve Enerji, Kimyasal Denge, Elektro Kimya ve Kimyasal Bağlar konularından 2 soru ve Organik Kimya konusundan ise 11 soru çıkması bekleniyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here