Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2019 YKS Din Konuları ve Soru Dağılımı

2019 yılında ilki yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konuları ve soru dağılımı belli oldu.

2019 yılında ilki yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konuları ve soru dağılımı belli oldu.

Haziran ayından gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin detaylar gün geçtikçe daha da belirgin hale geliyor. Söz konusu sınavda derslere ilişkin konu dağılımı ve soru sayıları netlik kazanmış durumda. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları Sosyal Bilgiler alanında ve en fazla 6 ile 8 adet soru sorulması planlanmakta. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları şu konular arasından sorulacaktır. 

Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılması ve Kavranması

- Advertisement -

İnsan ve Din

İslam ve İbadetler

İslam Düşüncesinde Yorumlar, Mezhepler

Muhammed’in Hayatı, Önekliği ve Onu Anlama.

İslam ve Bilim, Estetik, Barış

Yaşayan Dinler ve Benzer Özellikleri

Her birinden birer soru gelmesi düşünülen Din Kültürü soruları müfredata uygun olacaktır. YÖK Başkanı’nın ısrarla üzerinde durduğu konular arasında müfredat dışı soru sorulmaması yer alıyordu. Sosyal Bilimler 2 testinde sorulacak olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu 6 olarak düşünülmektedir. O test içersinde Tarih 2’den 11 soru Caoğrafya 2’den 11 soru Felsefeden 12 soru sorulacaktır. Totalde 40 soru ile Sosyal Bilimler 2 testi tamamlanacaktır. Soru sayılarına ilişkin olarak süreler hakkında da bilgi veren YÖK Başkanı öğrencilere yeterli zaman verileceğini rahatlıklıa soruları çözmeleri için bu sürelerin ayarlandığını dile getirmişti. Yeni bir sınav sistemi olmasından dolayı öğrenciler önek soru oluşturulup yayınlanmasını istemektedir. Her soruda önek soru kalıplarının oluşturulmasını talep eden öğrenciler soruları görerek biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorlar. Yükseköğretim Kurumları Sınavı iki oturumda yapılacak olup Din Kültü ve Ahlak Bilgisi testi ikinci oturumda Cumartesi öğleden sonra çözülecektir. İki oturum arasından dinlenme süresinin olacağına değinen YÖK Başkanı böylelikle sınavlar arası dinlenme sağlanarak öğrencilerin daha dinç bir şekilde soruları cevaplaması sağlanmaktadır dedi. Yeni sınav sisteminin 2018 yılında ilk kez uygulanacağı için her şey net olarak sınav bittikten sonra anlaşılacaktır. O zaman dilimine kadar öğrencilerin akıllarında ki sorulara cevap bulunması gerekmektedir. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.