Ana sayfa Eğitim 2019 YKS Coğrafya-1 Konuları ve Soru Dağılımları

2019 YKS Coğrafya-1 Konuları ve Soru Dağılımları

Öğrencilerin kafalarını karıştıran 2017-2018 Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı nasıl olması beklenmekte! Yeni sınavın 2019 YKS Coğrafya-1 Konuları ve Soru Dağılımları belirlendi!

8
0

Öğrencilerin kafalarını karıştıran 2017-2018 Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı nasıl olması beklenmekte! Yeni sınavın 2019 YKS Coğrafya-1 Konuları ve Soru Dağılımları belirlendi!

Ülkemizde yıllardır oturtulamayan eğitim sisteminde,  YÖK  bir açıklama yaparak Yükseköğretime  Giriş  Sınavı’nın adını Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirdi. Milyonlarca öğrenci günlerdir yeni sınav sisteminin nasıl olacağını, sınavda hangi konuların yer alacağını ve soru dağılımlarının ne şekilde olacağını merakla beklemektedirler.

Bütün bu soruların cevabı için ise gözler ÖSYM’ ye çevrilmiştir. ÖSYM yeni başvuru tarihi için de kesin bir bilgi vermemekle beraber sınavın başvuru tarihinin Martta yapılacağı duyurulmuştur. 2 Oturumdan oluşacağı söylenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı bir  Cumartesi günü yapılacağı açıklanmıştır. Öğrencilerin öğlenden sonraki sınava girebilmesi için bir önceki sınavdan 180 puanı alması gerekmektedir ancak bu şekilde 2. Sınava girmeye hak kazanabilirler. 

Sınavda yapılacak olan 1. Oturumun adını Temel Yeterlilik Testi olarak belirlemişlerdir. Bu sınav 40 Temel Matematik ve 40 Türkçe sorusundan oluşacak, iki dersinde katkısı yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Her iki oturumda da müfredata uygun detaylı sorular sorulması ve geçtiğimiz yıllarda olan sınavlara benzer sorular yöneltilmesi beklenmektedir. Bütün öğrencilerin 1. Oturuma girmesi gerekmektedir ancak bu şekilde ilk puanları hesaplanabilir ve 2. Oturum için hak kazanıp kazanmadığı öğrenciye bildirilebilir.

2019 COĞRAFYA 1 KONULARI İSE ŞU ŞEKİLDE BELİRLENMİŞTİR!

DOĞAL SİSTEMLER

-Doğa ve İnsan

-Dünya’nın Şekli ve Hareketleri

-Coğrafi Konum

-Harita Bilgisi

-İklim Bilgisi

-Yerin Şekillenmesi

-Doğanın Varlıkları

BEŞERİ SİSTEMLER

-Beşeri Yapı

-Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Niteliği

-Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları

-Geçim Tarzları

MEKANSAL BİR SENTEZ: TÜRKİYE

-Türkiye’nin Yeryüzü Şekilleri ve Özellikleri

-Türkiye İklimi ve Özellikleri

-Türkiye’nin Doğal Varlıkları

-Türkiye’de Yerleşme, Nüfus ve Göç

KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER

-Bölge Türleri ve Sınırları

-Konum ve Etkileşim

-Coğrafi Keşifler

ÇEVRE VE TOPLUM

-Doğa ile İnsan Arasındaki Etkileşim

-Doğal Afetler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here