Ana sayfa Eğitim 2019 YKS Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

2019 YKS Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin 2019 YKS Biyoloji dersinden çıkacak soruların konuları ve dağılımı belli oldu.

7
0

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin 2019 YKS Biyoloji dersinden çıkacak soruların konuları ve dağılımı belli oldu.

Yeni sınav sistemiyle adı değiştirilerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan üniversiteye giriş sınavı ile birçok alanda değişiklikler oldu. Bu değişiklikler oturum sayıları, puanlama türleri, soru sayıları, konu dağılımları gibi değişik konularda oldu. Öğrenciler arasında en çok merak edilen konu derslerin hangi konular arasında soru dağılımının yapılacağı. Adaylar lise 9. 10. 11. ve 12. sınıfa dair müfredattan sorumlu olarak soru dağılı yapılacaktır. YÖK soru dağılımlarına ilişkin ve soru tarzlarına ilişkin yapmış olduğu açıklamada müfredatın dışına kesinlikle çıklmaycağını her sorunun lise müfredatından geleceğini belirtmişti.

2019 Yükseköğretim Kurumları Giriş Sınavı’na ilişkin Biyoloji sorularının sorulacağı konu dağılımları ise şu şekilde olacaktır. 

Biyoloji Bilimi

Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşenler

Hücrenin Yapısı ve İşlevi

Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırması

Üreme

İnsanda Üreme Sistemi

Kalıtım

Moden Genetik Uygulamaları

Ekosistem Ekolojisi

Dünyamız

Canlılarda Enerji Dönüşümü

Solunum

İnsan Fizyolojisi

Endokrin Sistemi

Duyu Organları

Destek ve Hareket Sistemi

Sindirim Sistemi

İnsanda Sinir Sistemi

Dolaşım Sistemi

Genden Proteine

Hayatın Başlangıcı ve Evrim

Bitkisel Dokular

Bitki Biyolojisi

Kominite ve Popülasyon Ekolojisi

2019 yılı Haziran ayında gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda Biyoloji dersi için yukarıda belirtilen konular dahilinde sorular sorulacaktır. Sınavda adaylara Fen Bilimleri başlığı altında 40 soru yöneltilecektir ve bu soruları Cumartesi ikinci oturumda cevaplayacaklardır. Fen Bilimleri testi içinde yer alacak Biyoılojiden ise toplam 13 soru gelecektir. Kimyadan 13 Fizikten 14 soru sorularak toplamda  40 soru çözülecektir. YÖK soru sayılarını azalttığını yeni sınav sistemini anlatırken açıklamıştı ve süre ile ilgili olarakta her soruya yeterli süre verileceğini öğrencilerin bu konuda içlerinin rahat olmasını istedi. Sınav sistemi ile ilgili düzenlemelerin devam ettiğini hiçbir öğrenciyi mağdur etmemek için çalıştıklarını söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here