Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2019 Yılında Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi? ( Faiz Tahmini )

Gayrimenkul piyasasında artan fiyatlara karşın konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenler 2018-2019 yılında konut kredisi faiz oranları ile ilgili araştırmalarına devam ediyorlar. 2019 Yılında konut kredisi faiz oranları düşer mi? İşte piyasa verilerine göre analiz yapılmış yazımız…

Gayrimenkul piyasasında artan fiyatlara karşın konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenler 2018-2019 yılında konut kredisi faiz oranları ile ilgili araştırmalarına devam ediyorlar. 2019 Yılında konut kredisi faiz oranları düşer mi? İşte piyasa verilerine göre analiz yapılmış yazımız…

Dünya genelinde ekonomik dalgalanmalar süre dursun, Türkiye’de gayrimenkul piyasası bu dalgalanmalardan her geçen gün biraz daha payını almaya devam ediyor. Yalnızca dış etkenler değil, ayrıca ülkeye gelen göçler ile içsel faktörler de gayrimenkul fiyatları üzerinde etkisini yükselen yönde göstermeye devam ediyor. Artan konut fiyatlarını baz aldığımızda, kiraların da yükselişi doğal olarak kendisini sürdürüyor. Bu durumun devam eden süreçte nasıl bir şekil alacağı ise ekonomistler tarafından kestirilmeye çalışırken, ev sahibi olmak isteyenler fiyatlar daha artmadan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmanın peşindeler.

Konut kredileri, bankalar tarafından uzun vadeli, düşük faiz oranlı ve yüksek tutarlı olarak sağlanan kredilerdir. Konut kredisi kullanarak tüketiciler kira öder gibi bankaya taksit ödeyerek ev sahibi olmaktadır. Genel olarak diğer kredi türlerine göre düşük faiz oranına sahip olmasına karşın, konut kredisi uzun vadeli olduğundan ödenen faiz tutarı bir hayli fazla olmaktadır. Öte yandan alınan kredi de yüksek olduğundan bu durum faiz oranının fazla olmasına neden olmaktadır.

İşte bahsettiğimiz bu bıçağın iki yüzünü aynı anda ele aldığımızda, bugün ev sahibi olmak isteyen kişiler kısa vadede konut kredisi faiz oranları düşer mi diye merak ediyorlar. Çünkü bu sayede şimdiden yüksek masrafla değil, kısa vade bekleyerek daha düşük faiz oranı ile kredi kullanmak daha avantajlı olacaktır. 

2019 YILINDA KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE YÖNDE İLERLEYECEK

Genel olarak geçtiğimiz sene konut kredisi faiz oranları tüm bankalarda %0.85 ile %1.10 arasında seyretmekteydi. Bu faiz oranları konut sahibi olmak isteyenler için oldukça avantajlı bir faiz oranı aralığıydı ancak daha sonra hem ülke genelinde hem de dünya çapında yaşanan ekonomik sarsıntılara paralel olarak Türkiye’de konut kredisi faiz oranları %1.40’a dayandı. Haliyle şuanki durumda konut kredisi almak, oldukça büyük bir masrafın altına girmek anlamına gelmektedir.

Analizcilere sorulan konut kredisi faiz oranları düşer mi sorusunun yanıtı ise genel olarak olumlu olarak görünüyor. Türkiye’de BIST 100 endeksinin son 20 yılın rekorunu kırması, Türkiye’nin dünyanın en büyük 13 ekonomisi arasında yer alması ve ihracatta elde ettiğimiz artış faiz oranlarının gelecekte düşmesinin olası olduğunu gösteriyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.