Ana sayfa Genel 2019 Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak?

2019 Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak?

İslam aleminin en önemli aylarından olan üç aylara çok az bir zaman kaldı. 3 aylar hangi tarihte başlayacak? Ramazan oruçları hangi tarihte başlayacak?Recep, Şaban ve Ramazan ayı ne zaman?

6
0

İslam aleminin en önemli aylarından olan üç aylara çok az bir zaman kaldı. 3 aylar hangi tarihte başlayacak? Ramazan oruçları hangi tarihte başlayacak?Recep, Şaban ve Ramazan ayı ne zaman?

Müslümanlar için oldukça önem teşkil eden ve Recep ile başlayan Şaban ile devam eden ve son olarak da Ramazan ile biten aylara üç aylar adı verilir. Mübarek Üç Aylar ne zaman başlayacak

İbadetlerini yerine getirmek ve manevi açıdan kendilerini iyi hissedecekleri bir ay dilimi olan üç aylar 08 Mart 2019 Cuma tarihinde başlayacak. Ramazanın ayı ile son bulacak. Üç aylar aynı zamanda Regaip kandili ile başlar. 

Ramazan Bayramı ne zaman olacak?

On bir ayın sultanı ramazan ayı 06 Mayıs 2019 Pazartesi tarihinde başlamaktadır. Müslümanların ibadetlerini yerine getirdikleri bu ayın sonunda yani 05 Haziran 2019 Çarşamba Ramazan Bayramı gelecek. Bir ay boyunca oruç tutulan ağızlar, birbirinden lezzetli tatlılarla bayram yapacak.

 

İşte 2019 üç ayların başlama tarihi:

Recep Başlangıcı 08 Mart 2019 Cuma

Şaban Başlangıcı 06 Nisan 2019 Cumartesi

Ramazan Başlangıcı 06 Mayıs 2019 Pazartesi

Ramazan Son Günü 04 Haziran 2019 Salı

2019 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı 1. Gün 05 Haziran 2019 Çarşamba

Ramazan Bayramı 2. Gün 06 Haziran 2019 Perşembe

Ramazan Bayramı 3. Gün 07 Haziran 2019 Cuma

 

2019 dini günler takvimi

 

ÜÇ AYLARDA ORUÇ TUTULUR MU?

Hz. Peygamber, bin aydan daha hayırlı (bk. el-Kadr 97/3) olan Kadir gecesinin ramazanın son on gününde ve tekli gecelerde aranmasını tavsiye etmiştir. (Müslim, “Sıyâm”, 208, 212).

Hz. Peygamber ramazan ayı dışında nâfile oruç da tutardı. Üsâme b. Zeyd’in nakline göre Peygamberimiz en çok nâfile orucu şâban ayında tutardı. Bunun hikmeti sorulunca Hz. Peygamber şöyle cevap verdi: “Ey Üsâme, şâban ayı, recep ile ramazan arasında değerli bir aydır. Halk bunun faziletinden habersizdir. Şâban ayında işlenen ameller âlemlerin Rabbi olan Cenâb-ı Allah’ın huzuruna yükseltilir. Ben de sâlih amellerimin bu ay içinde Cenâb-ı Hakk’ın huzuruna yükseltilmesinden haz duyarım” (Tirmizî, “Şemâil”, 50-51).

Sahâbeden yapılan nakillere göre Hz. Peygamber her ayın başında üç gün oruç tutardı. Bu üç günü bazan ayın ortasına, bazen da sonuna getirdiği olurdu. Haftanın pazartesi ve perşembe günleri çoğunlukla oruçlu olurdu. Bazan bir ayın bir haftasının cumartesi, pazar ve pazartesi, diğer ayın o haftasının çarşamba, perşembe günlerini oruçlu geçirirdi (Tirmizî, “Şemâil”, 51).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here