Ana sayfa Eğitim 2019 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

2019 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında detaylı bilgiler ve 2019 YKS'de çıkacak olan Türkçe Testinin konuları ve soru dağılımlarını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

4
0

Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında detaylı bilgiler ve 2019 YKS’de çıkacak olan Türkçe Testinin konuları ve soru dağılımlarını içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Başbakan Binali Yıldırım yeni eğitim öğretim dönemi ile birlikte üniversitelere girişlerde uygulanan YGS ve LYS sistemlerinin kaldırıldığını, 2018 yılında YKS’nin (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) uygulanacağını açıklamıştı. Sisteme dair genel bilgileri YÖK Başkanı Yekta Saraç aktarmıştı.

Yeni Sistem olan YKS ile birlikte, iki oturumlu sisteme devam edileceği ancak oturumlar arasında zaman farkı olmayacağı aktarılmıştı. Ayrıca YKS sisteminde puan türü sayısında azaltmaya gidilerek, eski sistemde 18 olan puan türü sayısı YKS sistemi ile 4 puan türüne düşürülmüştür. YKS sisteminde baraj sistemi uygulaması devam edecek. 150 ve üzeri puan alan adaylar önlisans programlarını, 180 ve üzeri puan alan adaylar ise önlisans ve lisans programlarını tercih edebilecek. Ayrıca bu sistem ile 200 ve üzeri puan alan adayların puanları bir sonraki yıl da geçerliliğini koruyacak. 

YKS sistemi haziran ayında okullar kapandıktan sonra bir cumartesi günü uygulanacak. Sabah oturumunda adaylar Temel Yeterlilik Testi sorularını çözecek. Öğlen oturumunda ise adaylara alan dersleri ile alakalı sorular yöneltilecek.

 

2019 YKS SINAVINDA ÇIKACAK TÜRKÇE KONULARI VE SORU DAĞILIMI

2019 Yılında uygulanacak ilk YKS’de çıkacak Türkçe konuları ve soru dağılımı şu şekilde olacaktır:

-Sözcük Anlamı

-Söz Yorumu

-Deyim ve Atasözü

-Cümle Anlamı

-Cümle Yorumu

-Paragrafta Anlatım Teknikleri

-Paragrafta Konu (Paragrafın Teması)

-Paragrafta Yapı

-Paragrafta Yardımcı Düşünce

-Ses Bilgisi

-Yazım Kuralları

-Noktalama İşaretleri

-Sözcüğün Yapısı

-Sözcük Türleri

-Fiiller

-Sözcük Grupları

-Cümlenin Öğeleri

-Cümle Türleri

-Anlatım Bozukluğu

2019 YKS de sorulacak soru dağılımı henüz belli olmadığından dolayı 2017 YGS ile aynı olacağı öngörülüyor. 2017 YGS soru dağılımı şu şekildedir: Sözcük Anlamı 2 soru, Cümlede Anlam ve Dilbilgisinden 6 soru, Paragraf konusundan 22 soru, Yazım Kuralları, Noktalama İşaretleri, Deyimler ve Atasözleri ve Ses Olayları konularından birer soru sorulmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here