Ana sayfa Eğitim 2019 TYT Temel Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2019 TYT Temel Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

Üniversiteye giriş sınavında yapılan değişiklikle TYT ve YKS olarak ikiye ayrıldı. 2019 Temel Yeterlilik Testi (TYT) Matematik konuları ve dağılımları haberimizde.

3
0

Üniversiteye giriş sınavında yapılan değişiklikle TYT ve YKS olarak ikiye ayrıldı. 2019 Temel Yeterlilik Testi (TYT) Matematik konuları ve dağılımları haberimizde.

19 Ekim 2017 tarihinde YÖK’ün yeni sınav sistemine dair yapmış olduğu açıklama ile  üniversiteye giriş sınavının ayrıntıları gündeme geldi. Uygulanacak olan yeni sınava sistemi adı Yüksek Öğretim Sınavı olarak belirlendi ve TYT ve YKS olarak ikiye ayrıldı. Yeni sınav sisteminde ağırlıklı olarak Türkçe ve Matematik olacağı söylendi. Sınavın, Milli Eğitim müfredatı esas alınarak hazırlanacağı açıklaması yapıldı. İki oturumdan oluşacak sınavın 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağı açıklandı.

Cumartesi yapılması planlanan ilk oturumda sözel ve sayısal ağırlıklı sorunların bulduğu sınava her adayın girmesi zorunlu. Yapılacak olan bu oturum 40 türkçe 40 matematik soru karşılığında 90 dakika süre verilecek.

 

Herhangi bir yüksek öğretim kurumunda lisans programlarına tercih yapmak için 180 baraj puanı şartı, adayın ilk oturumunun yanında  ikinci oturumunda elde etttiği başarı derecesi de dikkate alınarak hesaplama yapılmasına karar verildi. Buna durumda, lisans programlarına yerleşmel isteyen adaylar, Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40’ı ve sonraki oturumdan alacağı puanının yüzde 60’ının toplamı 180 ve üzeri olma şartı gerekecek. Yükseköğretim kurumlarına geçiş hakkını kullanmak isteyen adaylar için ise TYT’den  150  puan istenmesi şartı devam edilecek.

Geçtiğimiz yıllarda çokça tartışılan sınava giriş saati konusunda değişiklik yapıldı. Artık 15 dakika kuralı olmayacak. Sınavın başlangıç saati 10.00 olarak kalırken, bu saatten sonra gelen adaylar sınava alınmayacak. Böylelikle 09.45 kuralı uygulanmayacak.

Haberimizde gelişmeleri merakla bekleyen sınava girecek öğrencilerimizi TYT sınavının Temel Matematik konuları ve soru dağılmlarını paylaşıyoruz;

2019 TYT Matematik Konuları ve Dağılımları

Temel Kavramlar (1)  Bölme ve Bölünebilme (1) Rasyonel Sayılar (1 ) Basit Eşitsizlikler(1) Mutlak Değer (1) Üslü Sayılar (2) Köklü Sayılar( 3) Çarpanlara Ayırma , Denklem Çözme (1) Oran-Orantı(1) Problemler (12 )Kümeler (2) Fonksiyonlar (1) Polinomlar, Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık (1) İstatistik , Binom, 2. Dereceden Denklemler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here