Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2019 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

Temel Yeterlilik Sınavı’nda üniversite adayları 40 Matematik sorusu içerisinde Geometri sorularından da sorumlu olacak. İşte öğrencilerin Geometri sınavında sorumlu olacağı konular ve 2019 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

Temel Yeterlilik Sınavı’nda üniversite adayları 40 Matematik sorusu içerisinde Geometri sorularından da sorumlu olacak. İşte öğrencilerin Geometri sınavında sorumlu olacağı konular ve 2019 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, YGS-LYS yerine gelen yeni sınav modelini kamuoyuyla paylaştı. 23-24 Haziran tarihleri arasında yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2 oturumdan oluşacağı paylaşıldı.

Adaylar ilk oturum olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda 40’ar soruluk Türkçe ve Matematik testinden sorumlu olacaktır. Tamamen müfredat sorularından oluşacak bu sınavda adaylar Matematik testinin içinde Geometri soruları da çözecektir.

- Advertisement -

15 DAKİKA KURALI UYGULANMAYACAKTIR

Geçtiğimiz yıl YGS-LYS’de son 15 dakika kala gelen hiçbir öğrenci sınava alınmamıştı. Bu durumda pek çok öğrenci kapıda kalmış ve gözü yaşlı görüntüleri objektiflere yansımıştı. Pek çok kişinin tepki göstermesine sebep olan bu durumla ilgili bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin yayınlanan en son bilgi 15 dakika kuralının olmayacağı yönünde.

SORU BAŞINA AYRILAN VAKİT DAHA UZUN OLACAK

Üniversite sınavında adaylar her soru başına sadece 1 dakika süre ayırabilmekteydi. Ancak yeni sınav modelinde artık adaylar bir soruya 1,5-1,7 dakika süre ayırabilecektir. Böylelikle öğrenciler soruları daha iyi anlayarak çözebilme imkanına sahip olacaktır.

YENİ SINAV MODELİ STRESİ ARTIRABİLİR

Uzmanların sınavlarla ilgili yaptığı değerlendirmelerde, yeni modelin öğrencilerin stresini artıracağı yer aldı. Sınavın tek bir gün içerisinde yapılıyor olmasının öğrencilerin dezavantajına olduğu ifade edildi.

SÖZEL ÖĞRENCİLER DE MATEMATİK ÇÖZECEK

Temel Yeterlilik Sınavı’nda sadece Türkçe ve Matematik’ten 40’ar soru olmaktadır. Bu durumun sözel öğrenciler için dezavantaj olduğu konuşulmaktadır. Bundan dolayı da Temel Yeterlilik Sınavı’nda Sosyal Bilimler de olması için de uzmanların tavsiyeleri gündeme gelmektedir.

TEMEL YETERLİLİK SINAVI GEOMETRİ KONULARI

Doğruda ve Üçgende Açılar

Dik ve Özel Üçgenler

Dik Üçgende Trigonometrik Bağıntılar

İkizkenar ve Eşkenar Üçgen

Üçgende Alanlar

Üçgende Açıortay Bağıntıları

Üçgende Kenarortay Bağıntıları

Üçgende Eşlik ve Benzerlik

Üçgende Açı-Kenar Bağıntıları

Çokgenler

Dörtgenler

Yamuk

Paralelkenar

Eşkenar Dörtgen – Deltoid

Dikdörtgen

Çemberde Açılar

Çemberde Uzunluk

Daire

Prizmalar

Piramitler

Küre

Koordinat Düzlemi ve Noktanın Analitiği

Vektörler-1

Doğrunun Analitiği

Tekrar Eden, Dönen ve Yansıyan Şekiller

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.