Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2019 Kadınların Süt İzni Ne Kadar? Çalışan Hamile Kadın Hakları ve Devlet Yardımları!

Çalışan annelere hamileliklerinde ve doğum sonrasında tanınan haklar 2018’de de devam edecek. Anneler doğum öncesinde ve doğum sonrasında ve emzirme izini kullanmaya devam edecek. 2019 Kadınların Süt İzni Ne Kadar? Çalışan Hamile Kadın Hakları ve Devlet Yardımlarına ilişkin bilgiler yazımızın devamıda…

Çalışan annelere hamileliklerinde ve doğum sonrasında tanınan haklar 2018’de de devam edecek. Anneler doğum öncesinde ve doğum sonrasında ve emzirme izini kullanmaya devam edecek. 2019 Kadınların Süt İzni Ne Kadar? Çalışan Hamile Kadın Hakları ve Devlet Yardımlarına ilişkin bilgiler yazımızın devamıda…

Çalışan annelerin ve doğacak bebeklerin mağduriyetini gidermek için devlet tarafından bazı haklar tanınmıştır.Her çalışan anneyi yakından ilgilendiren bu haklar 2019 yılında nasıl olacak? Hamile kadının doğum öncesi ve doğum sonrası hakları nelerdir?

Gerek emekli sandığına bağlı çalışan gerekse SSK kapsamında çalışan,anne olacak kadınların hakları;

- Advertisement -

Doğum öncesinden 8 hafta ve doğum sonrasından 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni kullanma hakları vardır.

Eğer ikiz veya daha fazla doğum varsa doğum sonrası izin hakları 10 haftaya çıkar,toplamda 18 hafta izin kıllanılmış olur.

Anne isterse hamileliğin 37. haftasına kadar doktor raporu ile çalışabilir.Kullanmadığı 3 haftalık izin doğum sonrasında kullanılır.

Erken doğum söz konusu olursa , kullanamadığı doğum izinini doğum sonrasına aktarabilir.

Emekli sandığı (4c)memur kapsamında çalışan annenin,doğum sonrası izini bittikten sonra,ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay günde 1.5 saat süt izin hakkı devam eder.

Sosyal sigortalar kurumu’na (4a)bağlı çalışan annelerin ise bebek 1 yaşını doldurana kadar günde 1.5 saat süt izin hakları vardır.Süt izinleri çalışan tarafından belirlenir.Buna işveren karışamaz ve süt izini kullandırılması yasal olarak zorunludur.

Emekli sandığı kapsamında çalışan annenin maaşı doğum izini süresince çalıştığı kurum tarfından ödenir.Maaşından herhangi bir kesinti olmaz.Memur annelere bir defalık çocuk yardımı ödenir.Bu da 1. çocuk için 300.00TL,ikinci Çocuk için 400.00TL, Üçüncü veya daha fazlası için 600.00TL olarak belirlenmiştir.

SSK kapsamında çalışan anneye doğum izini boyunca maaşı    sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir.İşveren ödeme yapmaz.SKK’lı annelerede aynı çocuk ödemeleri yapılır, birde bunlara ek olarak 130TL civarında emzirme yardımı yapılır.

Birde doğum yapan annelerin yarı zamanlı çalışma hakları bulunmakta.Bu haklar bütün çalışan anneler için aynıdır.İlk çocukta 2 ay, 2.çocukta 4 ay , 3. çocukta 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışabilirler.Doğumdan önceki 3 yıl içinde 600 gün çalışmışlıkları varsa, yarı çalışma ödeneğide alabilirler.Doğum birden fazla ise bu rakamlara 1 ay daha eklenir. Çocuk sakat ise bu süre bütün anneler için 1 yıldır.Eğer baba da çalışıyorsa anneler çocukları ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilir.Ayrıca SSK’lı annenin 6 ay, Memur annenin 24 ay ücretsiz izin kullanma haklarıda vardır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.