Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2018 SGK Torba Yasada Sgk Prim Borcu Affı Yer Alacak mı? İşte Merak Edilen Sorulara Cevaplar

Sosyal Güvevlik Kurumu prim borçlarına 2018 yılında yapılandırma çıkıp çıkmayacağı vatandaşlar arasında büyük merak konusu.

Sosyal Güvevlik Kurumu prim borçlarına 2018 yılında yapılandırma çıkıp çıkmayacağı vatandaşlar arasında büyük merak konusu.

Ssosyal Güvenlik Kurumu prim borçları, 4b Bağkur prim borçları, işveren ssk prim borçları , emeklilerin SGDP borçları ve diğer tüm Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarına 2018 yılında bir yapılandırma çıkıp çıkmayacağı merakla bekleniyor.

Sizlerin de bildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu borçları için son yapılandırma, 6736 sayılı kanun ile 2016/06 öncesi, 7020 sayılı kanun ile de 2017/mart dönemi öncesine ilişkin olarak yapılmıştı. Bu kanunlar kapsamında yapılandırması gerçekleşen prim borçları için taksit ödmeleri halen devam ediyor. Merak edilen konu ise 2018 ssk borç affı’nın çıkıp çıkmayacağı, Bağkur ihya borçlarına af gelip gelmeyeceği ve 2008 yılı öncesi kayıtlar için tescil hakkı verilip verilmeyeceği. İşte cevaplar..

- Advertisement -

2018 SGK borçlarını yeniden yapılandırma

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en son 7020 sayılı kanun ile 2017/03 dönemi öncesi SGK prim borçları için yeniden yapılandırma başvurusu 30 Haziran 2017 tarihine kadar alınmıştı. 2018 yılı içinde yeni bir af kanununun çıkıp çıkmayacağını tahmin etmek çok güç ancak bu yönde bir ihtiyaç doğarsa, vatandaş da bu yönde bir talepte bulunursa bu konuda yeni bir yasa çıkması her zaman olasılıklar dahilinde.

2018 Bağkur prim borç affı, bağkur ihya borçlarına af

Yapılandırma konusundan en umutla beklenen düzenlemelerden biri de bağkur borçlarına çıkması beklenen af. Geçmişte eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bağkur prim borcu 12 aydan fazla olanların borçlarının silineceği ve silinen dönemlere aile hizmetlerin doldurulacağını belirtmişti. Bunun yanı sıra bağkurda daha önceki kanunlara göre doldurulan sürelerin ihyasında düzenleme yapılacağı böylelikle bağkur ihya için ödenecek borç tutarının en az yüzde 40 oranında düşürülmesine ilişkin düzenleme getirileceği açıklanmıştı. Yine yapılan açıklamada prim borcu 60 günden fazla olan ve sağlık güvencesinden yararlanamayan bağkurlular hakkında bir düzenleme yapılacağından bahsedilmiş ve bu konu gündeme taşınmıştı. 

Özetle bağkur ile ilgili bir torba yasa düzenlemesinin 2018 yılında gerçekleşmesi çok büyük bir ihtimal gibi duruyor. Bu konuda mağduriyet oranı oldukça yüksek.

2018 yıllında 2008 öncesi kayıtlar için 4b bağkur tescil hakkı verilecek mi?

Bildiğiniz gibi 01.10.2008 öncesi oda veya vergi kayıtlarına ilişkin 4b bağkur kapsamında tescili olmayan ve yine aynı tarihe kadar tescil için başvuru yapmayan kişiler bu kayıtlar için bağkur tescili açtıramamaktalar. Eğer bu konuda kanuni biz düzenlemeye gidilirse,  yani geriye dönük bağkur borçlanma hakkı verilirse pek çok kişi bu düzenlemeden yararlanabilir. 2018 yılı ve daha sonraki yıllarda bu yönde bir düzenleme çıkma ihtimali oldukça düşük.

2018 emeklilikte yaşa takınlarla ilgili düenleme, erken emeklilik çalışması var mı?

Sosyal Güvenlik Mevzuatı’na göre emekli olabilmek için ilk sigorta başlangıç tarihine göre prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartlarını birlikte tamamlamak gerekiyor. 

Emeklilik için prim günü ve yaş şartılı tamamlayıp yaş bekleyenler emeklilikte yaşa takılanlar olarak tanımlanmaktadır. Öncesinde yaşa takılanlarla ilgili düzenleme olacağı, yaş şartının esnetilebileceği gibi söylentiler olmuştu. Ancak bu konuda bir düzenlemenin de çok zor bir ihtimal olduğu düşünülüyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.