Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2018-2019 MEB Kurs Takvimi Öğretmen ve Öğrenci Başvuru Tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere sunulan destekleme kursları için başvuru tarihleri ve kursların başlangıç tarihleri belli oldu ve resmi olarak ilan edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere sunulan destekleme kursları için başvuru tarihleri ve kursların başlangıç tarihleri belli oldu ve resmi olarak ilan edildi.

Türkiye’de öğrencilerin liselere ve üniversitelere hazırlanırken eskiden gitmekte oldukları dershaneler kapatılmıştı. Özellikle öğrencileri yönlendirme ve siyasi amaçlarla kullanarak doldurma amaçları ile kurulan özel eğitim kurumlarının tespit edilmesi ve bu kurumların Türkiye genelinde yaygınlık kazanmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve Bakanlar Kurulu kararı ile deshanelerin kapatılmasına karar verilmişti. Bu durum sonrasında ise sınavlara hazırlanan öğrenciler okulda aldıkları eğitime ek olarak dershane eğitimi alamamanın zorluğu ile karşılaşmışlardı ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu durum karşısında da yeni bir çözüm ortaya çıkararak öğrencileri desteklemeye başladı. Öğrenciler artık okullarda açılan kurslara katılarak, ek ders alabilmektedirler. Öğretmenler de bu ek derslerde öğretmenlik hakkı alarak ek ders ücreti alabilmektedir.

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İÇİN TARİHLER BELİRLENDİ

- Advertisement -

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından gerçekleştirilen bu kurs tarihlerinin belirlenmesinde 2018-2019 yılı için de uygulamalar tamamlandı ve çalışmalar sonucunda yeni tarihler belirlendi. Başvuru ve kayıt tarihleri ile derslere başlangıç tarihleri netlik kazanmış oldu. 2015 yılından bu yana uygulanan bu sistemde, sezon içerisinde 3 defa başvuru gerçekleştiren öğrenci ve öğretmenler kurslara sene içerisinde güz, bahar ve yaz olmak üzere üç ayrı dönemde katılabilmektedirler. Bu kapsamda öncelikle ilgili kurumların yönetiminin Milli Eğitim Bakanlığı’na sezon başında kurs merkezi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Değerlendirmeler sonucunda kurs merkezi niteliği kazanan kurumlarda bulunan öğretmenler yahut farklı kurumlarda bulunup kendi kurumu kurs merkezi olmayan öğretmenler kurumlara başvurularını yapabilmektedirler.

Bu sene kurs merkezi başvuruları 5-12 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi ve diğer kurs merkezi başvuruları ise 21 Ocak-3 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yaz dönemi için kurs merkezi başvurularıysa kurumlar tarafından 10-16 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Öğretmenler ise kurslarda öğretmen olarak görev almak için başvurularını bu sene 10-16 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiler. 2. dönem için kurs başvuruları ise 4-10 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yaz kursu başvurularıysa 17-23 Haziran 2019 tarihlerinde yapılacak.

Öğrenciler için destekleme ve yerleştirme kurslarının başvuruları 17-23 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İkinci dönem başvuruları 11-17 Şubat 2019’da yapılırken yaz kursu başvuruları ise 24-30 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Daha detaylı bilgi için ise BU LİNK aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın tebliğine göz atabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.