Ana sayfa Eğitim 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yeni Üniversite Giriş Sistemi Netlik Kazandı!

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yeni Üniversite Giriş Sistemi Netlik Kazandı!

YÖK Başkanı Yekta Saraç açıkladı : Oturum sayısı 2'ye indirildi. Yeni sınav sisteminin adı ise Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak belirlendi.

5
0

YÖK Başkanı Yekta Saraç açıkladı : Oturum sayısı 2’ye indirildi. Yeni sınav sisteminin adı ise Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak belirlendi.

TEOG sonrası değişmesi gündemde olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından değiştirilmesi talep edilen üniversite sınav sisteminin değişeceği haberleri son günlerde hız kazanmıştı. Bugün açıklama yapması beklenen YÖK Başkanı Yekta Saraç gerekli açıklamayı yaptı ve üniversite sınavı değişti.

Yekta Saraç’ın yapmış olduğu açıklama ile birlitke değişen sistemin yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak belirlendi. Yekta Saraç yaptığı açıklamada belirli değişikliklere gidildiğini vurguladı. Yapılan değişikliklere göre bir önceki sistemde 18 olan puan türü sayısı bu sınav sistemi ile birlikte sadece 5’e iniyor. Eşit Ağırlık, Sosyal, Sözel, Yabancı Dil ve Sayısal olarak belirlenmiş durumda. 

İşte yeni üniversiteye giriş sisteminin detayları ; 

-Yeni düzenleme ile birlikte sınavlar haziran ayında bir hafta sonunda tamamlanacak.

-18 olan puan türü 5’e inecek, ancak türkçe ve matematik her puan dilimide etkili olacak.

-Milli Eğitim müfredatı sınavda esas alınacak bir şekilde sorular hazırlanacak.

-Yabancı dil sınavı tek oturum olacak.

-Birinci ve ikinci sınav olarak ayırabileceğimiz düzende ilk günkü sınav eski YGS tipi ortak ders ve konulardan oluşan soruları içerecek ve adayların bu sınava girmesi zorunlu olacak. İkinci oturum sınavında ise alan soruları olacak.

-Birinci oturum sınavı 40 Türkçe 40 matematik sorusundan oluşacak. Toplamda 80 soru olacak.

-Önlisansa başvuru isteyen kişilerin yeterlilik puanı 150 olarak belirlenmiş drumda.

-Temel yeterlilik sınavından 180 ve üzeri alan kişiler önlisansa kayıt olabilecek. 

-Sosyal testi yüzde 50, fen testi ise yüzde 50 etkili olacak şekilde belirlenmiş.

Yekta Saraç yaptığı açıklamada öğrencilerin bu konu ile alakalı olarak korkmamaları gerektiğini ve derslerine sıkı sıkı sarılıp farklı bir çalışma sistemi düşünmemelerini de sözlerine ekledi. Sınav haziran sonunda yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here